Újépítésű lakás Miskolcon |
A Központi Statisztikai Hivatal hétfő reggel közölt adatai szerint májusban 15,1 százalékos növekedést ért el az építőipar. A két alágazat közül az egyéb építményeknél 23,7, a lakásépítéseket magában foglaló épületépítéseknél 8,8 százalékos volt a bővülés.
Csúszásban vannak
Az építőipari vállalkozások május végi szerződésállományának volumene 67,4 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit, így újabb soha nem látott csúcsot, 2261 milliárd forintot ért el - hívja fel a figyelmet Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője az adatokra reagálva.
A szakértő szerint a szakképzett munkaerőhiány továbbra is jelentősen megnehezíti a rendelésállomány folyamatos teljesítését, ezt jól példázza, hogy Budapesten az első negyedévben 6 irodaházat terveztek átadni, de ebből csak 2 teljesült. Illetve az is ezt mutatja, hogy az épületek főcsoportban mért teljesítménynövekedésben a lakóingatlanok átadása minimálisan játszik csak szerepet a jelentős számú megkezdett kivitelezés ellenére is, jól látszik, hogy jelentős csúszásokat szenved szinte minden építkezés. (Idén piaci becslések szerint ideális esetben 25 ezer körüli új lakást adhatnak át országosan, ami egyelőre elmarad a lakásállományhoz mérten ideálisnak tekintett éves 40 ezres számtól.)
Ennek elérését nehezíthet az új lakás áfájának 27 százalékra való visszaállítása 2020. január 1-jétől, mivel a kiadott építési engedélyek száma láthatóan már kissé mérséklődik, a bizonytalanság közepette nem indítanak újabb beruházásokat a kivitelezők és ez 2020-ban visszafoghatja az építőipar teljesítményét, azonban az állami megrendelések ennek hatását ellensúlyozhatják.
Sietnek az építkezésekkel
Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője ugyanakkor úgy látja: a lakásépítéseknél újabb élénkülés várható rövid távon. A fejlesztők ugyanis igyekeznek kihasználni a rendelkezésükre álló időt. “A beruházók még 2020 előtt szeretnék befejezni az építkezéseket, hogy még 5 százalékos áfakulccsal lehessen eladni a lakásokat” - tette hozzá a szakember.
Az épületépítéseknél, ezen belül a lakásépítéseknél várható növekedésre utal, hogy a májusban az épületépítésekre kötött új szerződések volumene 33 százalékkal emelkedett. Emellett az épületépítésekre vonatkozó rendelésállomány május végén 9,1 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi szintet.
“A már elindult fejlesztések felpöröghetnek, valamint újabb társasház-építéseket jöhetnek a piacra. Igaz, az építőipar sújtó kapacitás- és munkaerőhiány akadályozhatja a növekedést” - mondta az ingatlan.com szakértője.
Komoly eltérések az országon belül
Az első negyedévben tovább fokozódott a lakásépítési kedv, közel 3400 lakás épült az országban, ez 65 százalékos növekedést jelentett éves szinten. A területi különbségek ugyanakkor továbbra is jelentősek. Győr-Moson-Sopronban 15,5 új lakás jutott tízezer lakosra, ami messze meghaladja a 3,5 lakásos országos átlagot. A második Pest megye 8,4, a harmadik pedig Csongrád 4, lakásos mutatóval. Az átlag feletti eredményt ért el még Vas és Somogy megye is.
Budapest csak a 3,5 lakásos országos átlagot tudta elérni. Balogh László erről azt mondta, hogy azokban a térségekben erős a lakásépítési kedv, ahol egy vagy több olyan nagyváros van, amelyek gazdaságilag egyre jobb teljesítményt nyújtanak. Somogy megye a balatoni fejlesztések miatt tudott az átlagnál jobb eredményt felmutatni. A budapesti adatokról a szakember azt mondta, hogy a főváros mutatója a magas népesség miatt nem mondható kiugrónak, de még rengeteg fejlesztés van még folyamatban, aminek következtében 10 ezernél is több lakást adhatnak át a következő másfél évben.
Az ingatlan.com szakértője szerint a területi különbségeket jól szemlélteti az is, hogy 2018. első negyedévében Budapesten és Pest megyében épült a lakások majdnem fele (49 százaléka), miközben a fővárosban és Pest megyében lakik az ország népességének alig egyharmada.