Évek óta mélyponton van a hazai téglagyártás, a válság miatt leállt lakásépítések gyakorlatilag felszámolták az iparágat. Ágazati szakértők szerint egy kormányzati lakásprogrammal ismét beindulhatna a tégla- és cserépgyártás Magyarországon, ugyanakkor félő, hogy a korábban bezárt gyárakat - leromlott állapotuk miatt - már nem lehet újranyitni.
Kató Aladár, a Magyar Téglás Szövetség elnöke a Magyar Nemzetnek elmondta: a válság óta olyannyira visszaesett a kereslet a tégla iránt, hogy a 41 működő gyár többsége bezárt, ma már csak 11 piaci szereplő van jelen az országban. Elmondása szerint ma Magyarországon önerőből nem lehet házat építeni, s a világ más részein is csak támogatással építkeznek az emberek. Az üzembezárásokkal együtt az elbocsátott dolgozók száma is gyarapodott, az elmúlt években 1500-1800 munkahely szűnt meg a téglaiparon belül, és az időszakosan működő kisebb gyártók sem tudják egész évben biztosítani a foglalkoztatást.
Kató Aladár szerint a helyzetre egyetlen gyógyírt egy kormányzati lakásprogram elindítása jelenthet. Ennek része lehet az Európában példátlanul magas, 27 százalékos áfa csökkentése. Ezzel a lépéssel nemcsak az építési kedvet növelné a kormány, hanem segítene az ágazat kifehérítésében is - mondta. Az áfacsökkentés mellett a különböző épületenergetikai programok is segíthetik az ágazatot.
Szerinte a lakásépítést egyharmad részt önerőből, kétharmad részt hitelből lehet fedezni, ez utóbbit azonban a 13-14 százalékos kamat mellett nem tudják vállalni a magyar családok. Úgy véli, megfelelő támogatási rendszer kialakításával az emberek újra belevághatnak az otthonteremtésbe. Ha pedig a lakásépítések végre jelentősebb mértékben növekedésnek indulnak, azzal az építőanyag-gyártók is kilábalhatnak a válságból.