A téli olimpia eredeti költségvetése dollárban számítva 12 milliárd volt, ez az összeg az évek során majdnem megötszöröződött. A beruházás most 51 milliárdon áll, így már drágább, mint a 2008-as pekingi nyári játékok voltak.
Az orosz ellenzék szerint harmincmilliárd dollárnyi pénz sikkaszthattak el az építkezések alatt. Ez a pénz valószínűleg Vlagyimir Putyinhoz köthető vállalkozókhoz került, így az olimpiai készülődésből egy óriási lehúzás lett - írta az Index.
Egy huszonkilenc kilométer hosszú út építési költsége például 8,6 milliárd dollárba került. „Ennyi pénzből több tonna aranyból vagy kaviárból is kirakhatták volna az autópályát, nem lett volna drágább" – nyilatkozta a helyi orosz ellenzék vezetője.
A szocsi téli olimpia 2014. február 7-én kezdődik.
Szocsi: ha aranyból épül út, az se drágább
A múlt héten már az olimpiai láng megérkezése sem volt zökkenőmentes, a moszkvai ünnepségen kialudt a fáklya, egy biztonsági ember élesztette újra öngyújtójával. A kínos incidensnek a szervezők szerint semmi jelentősége, az orosz ellenzék közben azt állítja, sokkal nagyobb gondok vannak a téli olimpiával, amely az átverés szimbólumává vált Oroszországban.
Autópálya vezet Szocsiból az egyik olimpiai helyszínre, ahol többek között jégkorong-meccseket és a gyorskorcsolyát rendezik, az útszakasz a játékokat övező korrupció egyik tökéletes példája lett Borisz Nemcov ellenzéi politikus szerint. A huszonkilenc kilométer hosszú út építésének költségei folyamatosan nőttek, összesen 8,6 milliárd dollárba került. „Ennyi pénzből több tonna aranyból vagy kaviárból is kirakhatták volna az autópályát, nem lett volna drágább" – nyilatkozta Nemcov még egy korábbi tévéinterjúban.
A téli olimpia eredeti költségvetése dollárban számítva 12 milliárd volt, ez az összeg az évek során majdnem megötszöröződött, most 51 milliárdon áll, így már drágább, mint a 2008-as pekingi nyári játékok voltak. Nemcovék szerint harmincmilliárd dollárnyi pénz sikkaszthattak el az építkezések alatt, ez a pénz valószínűleg Vlagyimir Putyinhoz köthető vállalkozókhoz került, így az olimpiai készülődésből egy óriási lehúzás lett.
Nemcsak a pénzek útja követhetetlen, de gond van a tizenhatezer külföldről érkezett vendégmunkás alkalmazásával is. Egy Human Rights Watch-jelentés szerint az olimpiai stadiont és az olimpiai falut építő cég gyakran napi tizenkét órában dolgoztatja a munkásokat, akiknek alig van szabadnapjuk. A céget azzal is megvádolták, hogy elkobozta az alkalmazottak útlevelét és munkaengedélyét, így azok ha akarnak sem tudnak hazajutni.
Orosz oknyomozó újságírók nemrég kiderítették, hogy az orosz hatóságok a szurkolók és a résztvevő sportolók után is kémkedhetnek. A pályázatokon nyertes cégek olyan technikai paramétereket használnak, ami lehetőséget ad a biztonsági szolgálatnak arra, hogy az érzékeny szavakra szűrjön e-mailekben vagy közösségi oldalak csetoldalain.
A korrupció, a lehallgatás az orosz melegellenes törvény mellett sokan amiatt is aggódnak, hogy nem lesz elég hó a téli olimpián, erre az esetre a szervezők négyszáz hóágyúval készülnek. A távoli helyszín miatt a nézőszámmal is gond lehet, főleg a téli olimpiát követő paralimpiai játékokon.
A szocsi téli olimpia 2014. február 7-én kezdődik.