A D&B 2011-re vonatkozó mutatószámainak és néhány 2012-es adatának áttekintése után jogosan feltételezhető, hogy azon ingatlanpiaci elemzőknek lehet igaza, akik az igazi fellendülés kezdetét inkább a 2013-as évre várják. 2011-ben az iparágban ráadásul 60%-kal több végelszámolás indult, mint 2010-ben. A cégek bedőlési aránya is nőtt egy év alatt, és már eléri a 3,24%-ot, azaz 100 ingatlanügyletekkel foglalkozó cégből több mint 3 fizetésképtelen lesz egy éven belül.
Dőlnek a cégek
A 2011-es év összesen 42 415, az ingatlan-ágazatban tevékenykedő, működő társas vállalkozással zárult. Alig telt el két hónap, és ez a szám 42 822-re növekedett. A tavalyi évhez képest 60-70%-os növekedés tapasztalható az ingatlanpiacon tevékenykedő új cégalapítások számában, azonban továbbra is jóval nagyobb számban szűntek meg cégek, mint alakultak. (Ahogy arról korábban beszámoltunk, februárban egyértelműen bebizonyosodott, hogy a közzétett cégalapítások számának decemberi és januári megugrása átmeneti jelenség volt: elsősorban a cégalapítás szigorítására reagáltak újabb és újabb cégek alapításával a vállalkozók.)
A 2010-es évhez képest az összesített eredményt tekintve 8%-kal kevesebb céget alapítottak hazánkban az ingatlanügyletek szektorban (ingatlan adásvétel, bérbeadás és az ingatlanügynöki, ingatlankezelési tevékenységet folytató cégek területén).
Már a nagyok is hullanakAz Opten adatai szerint nem mutatott drámai romlást az építőiparban a felszámolások alakulása februárban, de a végelszámolások száma soha nem látott szintre ugrott, és az ágazatban kifejezetten magas azoknak a végelszámolásoknak az aránya, amelyek később felszámolásba fordulnak. Mindezek mellett már nem csak a gyenge cégek kerülnek csődbe, de a nagy múltú, kiemelt referenciákkal rendelkezők is elhullanak. Részletek >> |
A 2011-ben indult csődeljárások száma 33%-kal kevesebb, mint egy évvel korábban, ami inkább a csődtörvény kudarcának, mint a gazdasági fellendülésnek a jele. Ezt támasztja alá az is, hogy felszámolási eljárásokból majdnem 10%-kal több volt az iparágban, illetve hogy a cégek által kezdeményezett végelszámolások 60%-kal emelkedtek - véli ka D&B szakemberei. Az, hogy ilyen nagymértékű növekedés tapasztalható a végelszámolásokat tekintve, arra utalhat, hogy az ingatlanügyletek szereplői is látták bizonytalan helyzetüket, és így próbálták menteni, ami még menthető volt, illetve több kényszer-végelszámolás is indult a NAV szigorítása következtében az éves beszámoló hiánya miatt.
A fenti adatokat tekintve tehát nem meglepő az sem, hogy a cégek bedőlési aránya 2010-ről 2011-re jelentősen növekedett. A cégszámhoz viszonyított fizetésképtelenségi arány ma már eléri a 3,24%-ot. Az emelkedés különösen annak fényében jelentős, hogy a szektor bedőlési aránya 2008-ban még a 2%-ot sem érte el. Az azonban biztató, hogy az iparág bedőlési aránya még az országos átlag alatt van.
Átlagosan egy hónapot csúszik a fizetés
A szektor teljesítményének vizsgálatához megfelelő alapot biztosít az iparágban tevékenykedő cégek számlafizetési szokásai, melyeket a Bisnode fizetési tapasztalat tartalmaz. A magyar cégek amennyiben nem egyenlítik ki számláikat időben, átlagosan 22,5 napot késnek a fizetési határidőhöz képest, az ingatlanügyletek szektor szereplői viszont ennél jóval többet.
Az iparág vállalkozásai átlagosan 30,3 nap késéssel egyenlítik ki tartozásaikat, ami annyira magas, hogy semelyik másik iparág nem tudta ezt „felülmúlni” 2011-ben. Azt azonban mindenképpen hozzá kell tenni, hogy a késedelmi napok számát tekintve javuló tendencia tapasztalható, hiszen az ingatlan bérbeadást, értékesítést és kezelést végző cégek üzletfeleinek a 2010. évi 38,5 napos késedelemhez képest 8 nappal kevesebbet kell várniuk a kifizetésekre.
Várható fejlemények 2012-ben
Míg a GKI Gazdaságkutató Zrt. borúlátó az ingatlanos iparág helyzetének 2012-es alakulásával kapcsolatban, addig egyes ingatlanpiaci szereplők, mint a Duna House, vagy az Otthon Centrum nagyon is pozitív jövőképet vázolnak fel. Abban azonban mindannyian egyetértenek, és a D&B információi is inkább arra utalnak, hogy fellendülésre csak a 2013-tól lehet számítani. Az Otthonteremtési Tanácsadó Testület szerint a félszocpol újbóli bevezetése és a magasabb állami kamattámogatás lendíthetné fel a lakáspiacot, az OTP Jelzálogbank alacsonyabb áfakulcs bevezetésében látja a lehetséges megoldást. Az FHB elemzése szerint a foglalkoztatás és a jövedelmek bővülése elengedhetetlen a piac bővüléséhez.