1p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Bár márciusban több elemzés is az ingatlanértékesítési piac fellendüléséről számolt be, a Dun & Bradstreet Hungária elemzése szerint 2011-ben ennek még nem volt semmi jele. Tavaly 60 százalékkal több végelszámolás indult, mint egy éve, és a cégek bedőlési aránya is nőtt; igazi fellendülésre csak 2013-tól számítanak a szakértők.

A D&B 2011-re vonatkozó mutatószámainak és néhány 2012-es adatának áttekintése után  jogosan feltételezhető, hogy azon ingatlanpiaci elemzőknek lehet igaza, akik az igazi fellendülés kezdetét inkább a 2013-as évre várják. 2011-ben az iparágban ráadásul  60%-kal több végelszámolás indult, mint 2010-ben. A cégek bedőlési aránya is nőtt egy év alatt, és már eléri a 3,24%-ot, azaz 100 ingatlanügyletekkel foglalkozó cégből több mint 3 fizetésképtelen lesz egy éven belül.

Dőlnek a cégek

A 2011-es év összesen 42 415, az ingatlan-ágazatban tevékenykedő, működő társas vállalkozással zárult. Alig telt el két hónap, és ez a szám 42 822-re növekedett. A tavalyi évhez képest 60-70%-os növekedés tapasztalható az ingatlanpiacon tevékenykedő új cégalapítások számában, azonban továbbra is jóval nagyobb számban szűntek meg cégek, mint alakultak. (Ahogy arról korábban beszámoltunk, februárban egyértelműen bebizonyosodott, hogy a közzétett cégalapítások számának decemberi és januári megugrása átmeneti jelenség volt: elsősorban a cégalapítás szigorítására reagáltak újabb és újabb cégek alapításával a vállalkozók.)

A 2010-es évhez képest az összesített eredményt tekintve 8%-kal kevesebb céget alapítottak hazánkban az ingatlanügyletek szektorban (ingatlan adásvétel, bérbeadás és az ingatlanügynöki, ingatlankezelési tevékenységet folytató cégek területén).

Már a nagyok is hullanakAz Opten adatai szerint nem mutatott drámai romlást az építőiparban a felszámolások alakulása februárban, de a végelszámolások száma soha nem látott szintre ugrott, és az ágazatban kifejezetten magas azoknak a végelszámolásoknak az aránya, amelyek később felszámolásba fordulnak. Mindezek mellett már nem csak a gyenge cégek kerülnek csődbe, de a nagy múltú, kiemelt referenciákkal rendelkezők is elhullanak. Részletek >>

A 2011-ben indult csődeljárások száma 33%-kal kevesebb, mint egy évvel korábban, ami inkább a csődtörvény kudarcának, mint a gazdasági fellendülésnek a jele. Ezt támasztja alá az is, hogy felszámolási eljárásokból majdnem 10%-kal több volt az iparágban, illetve hogy a cégek által kezdeményezett végelszámolások 60%-kal emelkedtek - véli ka D&B szakemberei. Az, hogy ilyen nagymértékű növekedés tapasztalható a végelszámolásokat tekintve, arra utalhat, hogy az ingatlanügyletek szereplői is látták bizonytalan helyzetüket, és így próbálták menteni, ami még menthető volt, illetve több kényszer-végelszámolás is indult a NAV szigorítása következtében az éves beszámoló hiánya miatt.

A fenti adatokat tekintve tehát nem meglepő az sem, hogy a cégek bedőlési aránya 2010-ről 2011-re jelentősen növekedett. A cégszámhoz viszonyított fizetésképtelenségi arány ma már eléri a 3,24%-ot. Az emelkedés különösen annak fényében jelentős, hogy a szektor bedőlési aránya 2008-ban még a 2%-ot sem érte el.  Az azonban biztató, hogy az iparág bedőlési aránya még az országos átlag alatt van.

Átlagosan egy hónapot csúszik a fizetés

A szektor teljesítményének vizsgálatához megfelelő alapot biztosít az iparágban tevékenykedő cégek számlafizetési szokásai, melyeket a Bisnode fizetési tapasztalat tartalmaz. A magyar cégek amennyiben nem egyenlítik ki számláikat időben, átlagosan 22,5 napot késnek a fizetési határidőhöz képest, az ingatlanügyletek szektor szereplői viszont ennél jóval többet.

Az iparág vállalkozásai átlagosan 30,3 nap késéssel egyenlítik ki tartozásaikat, ami annyira magas, hogy semelyik másik iparág nem tudta ezt „felülmúlni” 2011-ben. Azt azonban mindenképpen hozzá kell tenni, hogy a késedelmi napok számát tekintve javuló tendencia tapasztalható, hiszen az ingatlan bérbeadást, értékesítést és kezelést végző cégek üzletfeleinek a 2010. évi 38,5 napos késedelemhez képest 8 nappal kevesebbet kell várniuk a kifizetésekre.

Várható fejlemények 2012-ben

Míg a GKI Gazdaságkutató Zrt. borúlátó az ingatlanos iparág helyzetének 2012-es alakulásával kapcsolatban, addig egyes ingatlanpiaci szereplők, mint a Duna House, vagy az Otthon Centrum nagyon is pozitív jövőképet vázolnak fel. Abban azonban mindannyian egyetértenek, és a D&B információi is inkább arra utalnak, hogy fellendülésre csak a 2013-tól lehet számítani. Az Otthonteremtési Tanácsadó Testület szerint a félszocpol újbóli bevezetése és a magasabb állami kamattámogatás lendíthetné fel a lakáspiacot, az OTP Jelzálogbank alacsonyabb áfakulcs bevezetésében látja a lehetséges megoldást. Az FHB elemzése szerint a foglalkoztatás és a jövedelmek bővülése elengedhetetlen a piac bővüléséhez.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Bombaerős lesz Budafok és még viszonylag olcsó is
Mester Nándor | 2024. november 20. 18:58
Idén az első 9-10 hónapban a négyzetméterárak átlagosan 9-10 százalékkal emelkedtek a budai kerületekben. Ezen belül a városrész északi és déli része vitte a prímet, Óbudán 20, Újbudán 15 százalékos volt a drágulás 2023 azonos időszakához képest. Mi most a XI. és a XXII. kerületet, két szomszédos körzetet vizsgáltuk meg és jelentős eltéréseket találtunk.
Ingatlan Csúcson a panelek ára – két számjegyű drágulást mértek
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 11:36
Budapesten már az átlagár is ütős, de van, ahol bőven millió felett adnak egy panel-négyzetmétert.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Az újragondolt közlekedés segíthet az eladóknak Egerben
Mester Nándor | 2024. november 13. 19:03
Nincs kiugró ingatlanforgalom a hevesi nagyvárosban és lakásberuházások terén is elmarad a hasonló méretű hazai városoktól. A kínálat műszaki szempontból közepesnek mondható, de egyes városrészekben a felújítások után már budapesti szintű a színvonal. Hiányzik azonban az egyértelmű városfejlesztési stratégia, ez gátolja az ingatlanállomány gyors javítását, ám ha megszületik és meg is valósítják, akkor az elhozhatja a nagyobb befektetői kedvet is – derül ki sorozatunk mostani részéből.
Ingatlan Hova tovább emelni? Kivéreztetik az albérlőket
Privátbankár.hu | 2024. november 12. 15:59
Budapesten stagnáltak, országosan pedig csökkentek az átlagos lakbérek októberben. Ez a szezonális okok mellett azzal magyarázható, hogy a bérlők már egyre nehezebben tartanak lépést az albérlet-drágulással. 
Ingatlan Meglepő, melyik vidéki városban a legmagasabbak a lakásárak
Privátbankár.hu | 2024. november 6. 19:16
Követi a fővárosi drágulási ütemet a vidéki lakáspiac: éves szinten majdhogynem a budapestivel megegyező mértékben emelkedtek a négyzetméterárak, különbség legfeljebb a lakástípusok között mutatkozik az Otthon Centrum (OC) harmadik negyedéves összegzése szerint.
Ingatlan Mennyire drágább Budapesten bérelni egy lakást, mint Európa más fővárosaiban?
Mester Nándor | 2024. november 6. 18:54
A lakásárak szinte minden uniós országban szép lassan ismét emelkedő pályára álltak. A bérleti díjak ugyancsak meglódultak, mi most az utóbbiakat nézzük meg. Mivel sorozatunk az értékmeghatározási szempontokat vizsgálja, most is ezeket vesszük előre, amikor arról írunk, hogy melyik fővárosban éppen mennyiért lehet hosszú távra kivenni egy lakást.
Ingatlan Még egy adat érkezett arról, hogy mennyire leállt a magyar gazdaság
Privátbankár.hu | 2024. november 5. 08:47
2024 I–III. negyedévében 8709 új lakás épült, 19 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban. A kiadott építési engedélyek és egyszerű bejelentések alapján építendő lakások száma 14 551 volt, 2,3 százalékkal elmaradt a 2023. I–III. negyedévitől.
Ingatlan A szállodalobbi az egyetlen nyertese az Airbnb terézvárosi betiltásának
Privátbankár.hu | 2024. október 31. 17:09
2026-tól nincs rövid távú lakáskiadás a kerületben.
Ingatlan Változhat az otthonfelújítási program
Privátbankár.hu | 2024. október 31. 16:27
A 2006-ig használatba vett ingatlanokra is kiterjesztenék.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Indulhat a házvadászat a Dunakanyarban
Mester Nándor | 2024. október 30. 18:59
Értékállóságban nem áll rosszul a Dunakanyar, az elmúlt 10-12 évben épített lakások, házak jól tartják magukat, bár nem olyan ütemben drágultak, mint a fővárosiak többsége. Még az árvíz sem tudta fékezni az áremelkedést, s aki egyedi villára vagy felújítandó domboldali házra vadászik, az akár sikerrel is járhat – derül ki sorozatunk mostani részéből.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG