„Happy days are here again” – vagyis megint itt vannak a jó idők, sóhajthat fel a legtöbb amerikai üzleti szálloda vezetője és tulajdonosa. Idén az eltelt öt hónapban már sikerült elérni a járvány kezdete előtti forgalmi számokat. A rendezvényszervezőknek megint sok dolga van, lassan betelik az idei naptár a nagyvárosi hotelek többségében - foglalta össze a mostani helyzetet a bisnow.com amerikai ingatlanszakmai portál.
Tavaly az év vége felé még azzal számoltak, hogy a turisták nagy arányban fognak szobákat foglalni az idei tavaszra és nyárra, hiszen másfél-két évig nem nagyon mehettek sehová a korlátozások miatt. Akkor még nem tudhatták a hotelek tulajdonosai és üzemeltetői, hogy mi lesz az üzleti utazókkal és az üzleti rendezvényekkel. Szerencséjükre itt is javulást tapasztaltak, sőt egyre többször fordul elő, hogy egy adott amerikai városban sorra kerülő rendezvény után marad még pár napot a vendég, akár úgy is, hogy csatlakozik hozzá valamelyik családtagja vagy egy barát/barátnő.
Chris Nassetta, a Hilton globális vezérigazgatója szerint az első negyedév végére gyakorlatilag helyreállt az üzleti szegmens. Megint sok a konferencia és az egyéb üzleti vagy céges rendezvény. Az egy kiadható szobára jutó bevétel már 4 százalékkal meg is haladta a 2019 azonos időszakában rögzítettet, a bruttó profit 641 millió dollár volt, ez nem kevesebb mint 43 százalékos javulás.
A világ legnagyobb hotel konglomerátuma, a Marriott International sem panaszkodhat, ennek a cégnek is pozitívba fordultak a mutatói, most először 2019 közepe óta. A szabályozott ingatlanbefektetési társaságként működő és 12 milliárd dollárnyi kapitalizációval bíró Host Hotels&Resorts első negyedévi EBITDA-ja 18 százalékkal volt magasabb, mint 2019 azonos időszakában.
Ugyanakkor a hotelpiac elemzői, sőt egyes szállodavezetők is még óvatosak. Többen is arra figyelmeztettek, hogy az amerikai gazdaság visszaesése megakaszthatja a visszaépülést az év hátralévő részében. Az üdülőhotelek, valamint a nemzetközi konferenciáknak helyet adó szállodák teljesítménye kulcsfontosságú lesz.
Lassuló beruházások
A fejlesztéseket máris megakasztották a magas hitelezési költségek. Korábban összesen 98 nagyobb projektet terveztek, ennek felét azonban leállították a finanszírozási nehézségek miatt. A gond az, hogy a beruházások zöméhez kisebb helyi bankok adnak hitel az Egyesült Államokban, márpedig épp a közelmúltban ment csődbe három jelentősebb pénzintézet.
Chip Ohlsson, a Wyndham Hotels & Resorts fejlesztési igazgatója arról számolt be, hogy egymás után hosszabbítják meg a foglalásaikat a hozzájuk betérő vendégek. Sokuk akár egy héttel is tovább marad úgy, hogy a hétközi konferencia után kihasználják a hétvégét is.
De nem minden városban kedvező a helyzet. Például San Franciscoban két óriási komplexum is csődbe került. A Park Hotels és a Pebblebrook Hotel Trust tulajdonosai a napokban közölték, hogy a tartósan rossz üzletmenet miatt már nem tudják fizetni a hiteleiket és visszaadják a szállodákat a hitelező bankoknak. A technológiai cégek egymás után hagyták el a várost a járvány alatt, s mostanra szinte teljesen elfogyott az üzleti kereslet a hotelek iránt - jegyezte meg a portál.
Kalifornia másik nagyvárosában, a 2028-as olimpiára készülő Los Angelesben javuló tendenciák vannak, de a hotelekben dolgozók bérsztrájkokkal fenyegetőznek, s a helyi kereskedelmi kamara szerint ez újabb sebet üthet az ágazaton. Áprilisban kijött egy rendelettervezet, miszerint legalább 25 dollárra kell emelni az órabérüket (beleértve a nemzetközi repülőtér összes alkalmazottját is) és 2024-től évente további egy dollárral kell növelni ezt az összeget egészen az olimpia évéig. Jelenleg egy takarító órabére 20 dollár körül van, a mosogatóké és a szakácsoké 22-28 dollár. A sztrájk július elején lehet, ha addig nem kapnak írásos ígéretet a hotelektől a béremelésükre.
A kamara ugyanakkor azt állítja, hogy ez csakis elbocsátásokhoz fog vezetni, legalább 15 ezer embertől kell megválnia a hotelek üzemeltetőinek és 1,1 milliárd dollárral kevesebb lesz a turisták által elköltött pénz, ezen felül több tízmillió dollárnyi szövetségi és helyi adóbevétel sem keletkezik.