Egy hazai ingatlanfejlesztő hasznos útmutatót készített kérdés-felelet formájában az irodabérlőknek. A leggyakoribb kérdések a pénzügyekre és műszaki témákra vonatkoznak - írja a CA Immo.
Miért emelkednek az üzemeltetési költségek?
A költségek növekedése a beszállítók, szolgáltatók, felhasznált anyagok költségeinek emelkedéséből fakad. Mivel a nyitott könyv elve alapján működik az üzemeltetési költségek allokálása, igény esetén minden bérlő lehetőséget kap a számlák vizsgálatára. Ilyenkor személyesen találkoznak a felek és próbálják tisztázni a díjak felmerülésének, emelkedésének okait.
Hogyan indexálják a bérleti díjakat, miért változik évről-évre?
Egyre többen választják a zöldetEgyre többen keresik a környezetbarát és hatékonyan üzemeltethető irodákat. Nekik nyújt segítséget Európa egyetlen, zöld irodaházait összegyűjtő és azokat világos, könnyen áttekinthető rendszerben bemutató oldala - részletek >> |
A bérleti díjak éves kiigazítása jellemzően az Eurostat fogyasztói árindex változására vonatkozó adatain alapszik. A kalkuláció módja pedig a szerződés szerint adott, melyet célszerű a feleknek előzetesen, közösen rögzíteni. A bérlő szeretne egyedi megbontású vagy formátumú számlát kapni. A számlát a szerződött bérlő nevére állítják ki, viszont előfordulhat, hogy más is használja a bérleményt, például albérleti konstrukcióban. Ebben az esetben a bérbeadó nem számláz közvetlenül az albérlőnek, ez utóbbival a bérlő számol el.
Hogyan juthatnak be a vendégek az épületbe?
Biztonsági okokból a bérlőkhöz érkező vendégeket az előírásoknak megfelelően kontrollálják, ugyanis az ingatlan adottságainak megfelelően a látogatók érkeztetése során az üzemeltető a lehető legnagyobb mértékben szeretné alkalmazni a biztonsági házirendet. Erre az épületek sajátosságaiból adódóan nem egyformán van lehetőség, így a belépéskori regisztráció vagy a vendégek személyes fogadása a recepción közös érdek, ezért az üzemeltető minden esetben felhívja rá a bérlők figyelmét.
Hogyan és mikor költözhet ki a bérlő?
Bútor-és berendezés szállítása során az épület könnyen sérülhet, ezért nagyobb költözés előtt a bérbeadó általában a bérlővel együtt bejára a helyszínt. Ilyenkor tisztázzák, mikor lehet használni a közlekedő utakat, hogyan védjék meg a liftet. Előfordulhat, hogy ez adott esetben többletterhet jelent, azonban a hosszú távú kifogástalan megjelenés érdekében ezt elvárja az üzemeltető.
Mikor végezhet átalakítást a bérlő?
A bérlő munkavégzését csak a bérbeadó hagyhatja jóvá, tekintettel az ingatlan rendszereinek, garanciális kötelezettségeknek összefüggéseire és bonyolultságára. Bérbeadóként pedig figyelembe kell venni azt, hogy mikor végezhető tartósan, folyamatosan zajos tevékenység, mi jár a legkevesebb kellemetlenséggel. Jellemzően reggel és este nyílik erre lehetőség.