Egészen lenyűgöző listára leltünk az Il Sole 24 ORE című olasz lapot böngészve. Kétszáz jó állapotú kastély kínálja magát az országban, zömmel persze a gazdag északi és középső tartományokban, egész pontosan főleg Toszkánában. Ha jól választunk, lehet belőlük hotelt faragni, de mivel nem mindegyik óriási, akár ott is lakhatunk és ha épp kedvünk tartja, jövő nyáron már megleshetjük, amint valamelyik magyar milliárdos elhajókázik a partok mellett.
Miért vegyünk villát, ha vehetünk kastélyt, netán kisebb várat is? - tette fel a kérdést az olasz lap munkatársa. Gyorsan hozzátette, hogy nem lenne ez valami új jelenség, hiszen már tavaly is egyfajta boom volt ebben a kategóriában, s idén is növekedett az érdeklődés és az adásvételek száma is. Segítette ezt a fellendülést egy törvénymódosítás és néhány pénzügyi ösztönző is.
„Egyre több külföldi érdeklődik nálunk valamilyen különleges ingatlant keresve” – mondta Marcus Benussi, a Berkshire Hathaway HomeServices ügyvezetője. Ráadásul az energetikai korszerűsítésre ezeknél is igényelhető az állami támogatás, de legfeljebb 100 ezer euró értékig.
A kínálatok számát nézve a tartományok listáját vezető Toszkána mögött jócskán lemaradva jön az északi Piemont és a középső Umbria és Emilia Romagna, majd mögöttük kullog a gazdag északi Lombardia. A teljes kínálat 90 százalékát adják ezek a körzetek.
Olaszországban – más nyugati országokhoz hasonlóan – az örökölt ingatlanok között jócskán vannak nagy értékű luxusvillák, de kastélyok is, amelyeket korábban nagyon nehéz volt eladni. Részben a méretük, részben amiatt, hogy túl drága volt a fenntartásuk az általában korszerűtlen gépészetüknek köszönhetően.
A fiatal örökösök nem akarnak ilyen ingatlanokban lakni, többnyire a bérelt lakásokat, házakat kedvelik, nem akarnak bajlódni a monstrumokkal. Ők azok, akik most szeretnének megszabadulni az ingatlanjaiktól.
Csak nagyon speciális hasznosításuk lehetséges ezeknek a kastélyoknak, és ehhez képest nagyon magas volt az ár. A múlt évtized vége felé aztán sok országban jött a pénzbőség, ami az alacsony hitelkamatokkal egyidejűleg mégiscsak ilyen befektetésekre sarkallta elsősorban a külföldi vevőket, jobbára amerikai, német, brit, svájci és elenyésző részben még arab gazdagokat is.
Most is ezek a nemzetek vannak többségben, de azért találunk orosz és kazah tulajdonosokat is, meg egy-két dél-amerikait. Érdekes módon a kínaiak még nem találtak rá ezekre az ingatlanokra, vagy nem tudunk ilyenekről, mert ügyesen titkolják.
Nézzük, mennyit ér egy ilyen álom, vagyis mennyibe kerülnek ezek az olasz kastélyok. Természetesen nagyon nagy a szórás az elhelyezkedés, a méret, az állapot és egy seregnyi más szempont miatt. A Scenari Immobiliari ingatlanos elemző és szolgáltató cég szerint a négyzetméterárak 1000-7500 euró között mozognak.
Lehet potom 1,5 millió euróért is venni ilyen csinos kis hajlékot, de akár 16 millióért is Perugia környékén. Elég sok kastélyt kínálnak Siena, Firenze, Bologna tágabb vonzáskörzetében, ott az 5-7 millió eurós sávban mozognak az árak. Sokat számít, hogy mekkora és mennyire karbantartott a kert, van-e esetleg erdő és főleg milyen a panoráma.
A kastélyok fenntartási költsége természetesen folyamatosan növekszik. Egy mondjuk 4 millió euróért vásárolt, átlagosan, 6-8 szobás ingatlanra évente 150-200 ezer eurót kell költeni. A nagyobbakra 250 ezer euró is elmegy.