A 4 milliárd forintból a jelenleg az Otthon Centrum adatbázisában szereplő legdrágább ingatlanok közül többet is meg tudna vásárolni a lottómilliárdos, de hogy mekkora is a várható főnyeremény, legjobban úgy szemléltethető, ha átlagos árú ingatlanokkal számolunk. Budapesten egy átlagos, 50 négyzetméteres panellakást 9 millió forintért tudunk venni a XI. és a III. kerületben egyaránt. Ilyen átlagos panellakásból 455 darabot tudna egyszerre megvásárolni a lottómilliárdos. Egy tízemeletes panelházban emeletenként 3 lakással számolva ez 15 db ekkora panelházat jelent – azaz, egy egész lakótelep a miénk lehetne.
A nyereményből bőven futná vadászkastélyra
A „legekhez” visszakanyarodva az Otthon Centrum által kínált legdrágább családi ház, a fővárosban található 1 421 000 000 forintos áron, mely 1400 négyzetméterével, 4900 négyzetméteres telkével, 5 emeletével és 22 szobájával semmiképp sem mondható átlagosnak. A Pest megyei első helyezett is átlépi az egymilliárdos „lélektani” határt.
A legdrágább társasházi lakás szintén Budapesten található, a 430 négyzetméteres penthouse lakásban 6 szobát és 4 fürdőszobát használhatunk. A 746 milliós vételárba azonban nem csak a lakás, hanem a felette található, összesen 484 négyzetméternyi terasz és tetőkert, valamint az onnan nyíló dunai panoráma is beletartozik. Ha mindenképpen drága lakást szeretnénk, de Budapest túl zsúfolt számunkra, akkor Tata a célállomás. Itt található ugyanis a legdrágább vidéki társasházi lakás, amelyért 299 millió forintot kell fizetnünk. Első olvasásra talán meglepőnek tűnik az ár, de a 336 négyzetméternyi alapterületű lakáshoz egy több mint 100 négyzetméteres terasz, egy 45 négyzetméteres tároló – ami mérete alapján egy önálló lakásnak is megfelelne –, szauna, lift és egyéb extra felszereltség is jár.
Családi házat már 1,5 millióért is kaphatunk
Pest megyében, Budaörsön találjuk a legdrágább társasházi lakást, bár az előző kettőhöz képest, „reklámáron” lehet hozzájutni, hiszen mindössze 61 900 000 forintba kerül. Természetesen a panellakásoknál is találunk legeket: a legdrágább panellakások esetében talán nem meglepő, de ugyancsak Budapest vezet. A XII. kerületben található ingatlan 29,5 millió forinttal áll a lista élén.
Ha a lottóötössel a zsebünkben, képzeletben végigjártuk a legfelső árkategóriát, az ellenkező végletet sem szabad kihagynunk. A legolcsóbb családi ház a vas megyei Csipkereken található 1,5 millióért. A ház csupán 45 négyzetméteres, azonban rendelkezik egy közel 800 négyzetméteres telekkel. Budapesti viszonylatban már 7 milliót kell fizetnünk, ha meg akarjuk venni a jelenleg legolcsóbb – a XI. kerület üdülőövezetében álló, 50 négyzetméteres – házat.
Bár mind a legolcsóbb, mind a legdrágább kategóriába eső ingatlanok ritkák a piacon, a játék kedvéért érdemes összehasonlítani a két végletet. Pontosan 203 darab hétmilliós ház teszi ki Budapest legdrágább, 1,4 milliárdos családi házát. Vidéken 328 darab 1,5 milliós házat tudnánk venni abból a 492 millióból, amit a diósjenői vadászkastélyre szánnánk. Az agglomerációban pedig 423 darab 2,6 millió forintos ingatlant kellene vennünk, ha el akarnánk érni az 1,1 milliárd forintot, a Csömöri „EB rendezésre” is alkalmas kastély vételárát.
Budapesten található a legkisebb 8 négyzetméteres lakás
Az alapterületek tekintetében is sok érdekességgel lehet találkozni: a legnagyobb családi ház kategóriájában a győztes nem más, mint Veszprém megyei Csabrendeken álló 1800 négyzetméteres kastély. A kastély az 1800-as évek végén a Bajcsy-Zsilinszky család kezébe került és jelenleg 68,9 millió forintért vásárolható meg, bár sajnos meglehetősen romos állapotban. A legnagyobb társasházi lakás címét egy budapesti loft lakás nyerte el. A hatalmas, 600 négyzetméteres lakás négy szinten helyezkedik el, valóban hamisítatlan loft élményt nyújtva.
A legkisebb családi ház Komáromban található, a 15 négyzetméteres házikó egy 356 négyzetméteres telken bújik meg, vételára 6,4 millió forint. A legkisebb társasházi lakás esetében toronymagasan nyert Budapest, pontosabban a VIII. kerület a 3 381 000 forintért megvásárolható „legjével”. A lakás rendkívüli, 8 négyzetméteres alapterületéből kifolyólag valószínűleg nem a klausztrofóbiások, vagy nagycsaládosok álomotthona lesz, mindenesetre maga a lakás hetvenötször férne el a legnagyobb társasházi lakásban.