A tetőtér elsősorban a nagyvárosok „trendibb” belső kerületeiben lettek divatosak, ebből adódóan a tetőteres lakások négyzetméterára akár 8-10 százalékkal magasabb lehet a többihez képest az új építésű és újszerű ingatlanok esetében, ezt közölte az Otthontérkép.hu a Privátbankár.hu-val. A cég friss összefoglalója górcső alá vette a fővárosi és a vidéki helyzetet is, bár, nem meglepő módon, inkább az előbbiben van nagy kereslet a tetőtéri lakásokra.
Nincs más alternatíva
Országosan az eladásra kínált ingatlanok mindössze 1-1,5 százaléka tetőtér-beépítéses, Budapesten 1 év leforgása alatt 1300 ilyen ingatlan cserélt gazdát. Hála a megélénkült lakáspiacnak, a foghíjtelkeket pillanatok alatt elkapkodja a fejlesztők egy kis csoportja, így más beruházók számára nem marad más lehetőség, mint rogyadozó bérházak felvásárlása és felújítása, illetve a felfelé terjeszkedés, vagyis a ráépítés.
A bérházak fölé tervezett beépítéseknek köszönhetően a tetőtér sokkal exkluzívabb formában épül be, mint valaha. Egy ráépítés alkalmával jellemzően nagyobb alapterületű otthonokat álmodnak meg a felsőbb emeletekre, lehetővé téve a luxus csúcsának számító penthouse lakások kialakítását. Teljes ház felújítása esetén a fejlesztők előszeretettel nyúlnak a loft és duplex tervekhez is, amik nemcsak praktikusak, de lakberendezési szempontból is igen izgalmas lehetőségeket rejtenek.
Budapesten gombamód nőnek
Az Otthontérkép adatai szerint az eladásra kínált tetőteres lakások túlnyomó része Budapesten főleg a VI., VII. és IX. kerületekben található. Emellett több nagyobb vidéki városban is, így Győrött, Debrecenben, Székesfehérváron és Szegeden is találunk hasonlót, ám itt az országos forgalomnak csak töredéke zajlik. Mivel azonban ezekben a városokban is fogytán vannak a belvárosi telkek, s így egy-két éven belül felpöröghet a tetőteres otthonok üzlete.
Az említett fővárosi kerületekben az új építésű és újszerű lakások ára 8-10 százalékkal haladja meg a többi lakás árát, így a VI. kerületben például 764 ezer forintos négyzetméteráron, a IX. kerületben 679 ezer forintos négyzetméteráron, a VI. kerületben pedig 635 ezer forintos négyzetméteráron lehet tetőtér-beépítéses otthont vásárolni. Alkudni esélyünk sincs, mivel a kereslet igen erős, a vevőjelöltek harmada ráadásul külföldi.
Hitelt keresel, de nem tudod, hogyan válassz? Kalkulálj a Privátbankár.hu-val! >>>
Miért jó a régi lakóknak a tetőtér-beépítés?
Mester Nándor, az Otthontérkép vezető elemzője arra hívta fel a figyelmet, hogy a lakók a beruházónak adott engedélyért cserébe sok mindent kaphatnak, ha elég rámenősek és határozottak a tárgyalásokon. Elmondása szerint a hirdetések szövegében egyre gyakoribb, hogy az eladók az épület felújításának tényét vagy a rekonstrukció közeledtét is jelzik, pontosan felsorolva, hogy milyen épületrészek újultak/újulnak meg.
„Gyakori, hogy a tető teljes cseréjét, a közművek és a pince felújítását is kiharcolhatják. A régi, lerobbant lift helyére vadonatúj, korszerű, gépház nélküli felvonót építtethetnek be, hiszen a fejlesztő így könnyebben adhatja el a tetőtéri lakásokat. A lépcsőház is visszakaphatja az eredeti stukkókat, korlátokat és a kaput is kicseréltethetik vagy felújíttathatják. Egyenes következménye mindennek, hogy akár 20-30 százalékot is növekedhet a régi lakók ingatlanának értéke.”
Te is egy tetőtéri lakásra vágysz? Számold ki kalkulátorunkkal, mekkora törlesztőrészletet kell fizetned!