A rövidtávú lakáskiadással foglalkozó óriáscég dolgozói most már szinte a világon bárhonnan végezhetik a munkájukat, nem szükséges ugyanabban a városban lakniuk, sőt, bemenni az irodába sem, nyugodtan lógathatják a lábukat a tengerparton, amíg ölükben laptoppal elvégzik a munkájukat akár az óceán ellenkező partján. Az Airbnb más vállalatokat is arra buzdít, hogy ilyen mértékű szabadságot adjanak dolgozóiknak.
Brian Chesky vezérigazgató csütörtökön késő este a munkatársaknak küldött üzenetben jelentette be az új munkavégzés irányelveit. Ennek legfőbb célja, hogy a vállalatnál tartsa a tehetségeket, más vállalatokat pedig arra ösztönözzön, hogy nagyobb rugalmasságot kínáljanak alkalmazottainak - mondta egy interjúban.
A The Wall Street Journal beszámolója szerint a pandémia viszonylagos megszűnése minden céget más irányelvek megfogalmazására ösztönzött. Van, amelyiknek vezetősége úgy döntött, hogy ismét minden munkavállalónak az irodában kell dolgoznia, így a Google tulajdonosa, az Alphabet Inc. és az Apple Inc. azt várja az alkalmazottaitól, hogy bizonyos napokra mindenképpen járjanak be a munkahelyükre, míg a Meta Platforms Inc., a Facebook tulajdonosa valamivel nagyobb rugalmasságot kínál. Eközben sok adózási és egyéb szabály mégiscsak arra ösztönzi a munkaadókat, hogy alkalmazottaikat legalábbis országon belül tartsák.
Az Airbnb úgy tűnik, tovább feszíti a határokat, és ahogy ők fogalmaznak: mindent megtesznek azért, hogy dolgozóik megválaszthassák a számukra legmegfelelőbb munkavégzési helyet és módot.
A cégnél az amerikai és kanadai alkalmazottaknak a fizetés egységes lesz, ahelyett, hogy azt a munkavégzés helyéhez igazítanák, és 6 ezer alkalmazottjuk az év három hónapjában 170 különböző országból dolgozhat. Ez persze óriási adózási és bérszámfejtési problémát jelent majd a cégnek.
A vállalatok abban is különböznek, hogy mennyiben veszik figyelembe a munkavégzés helyét, hiszen például a Facebook és más tech-cégek a pandémia alatt úgy nyilatkoztak, hogy a fizetést a munkavégzés helyszínéhez igazítják, vagyis aki olcsóbb országba költözik, ahhoz mérten kapja a pénzét. Az Okta Inc. is bejelentette, hogy az elköltöző dolgozóknak csökkenti a fizetését, majd később megváltoztatta a döntését.
A digitális nomádoknak pedig sokat köszönhet az Airbnb
A távolról dolgozás lehetősége, a nagyvároson kívüli munkavégzés, amely egyszerűen az internettel és laptoppal lehetségessé vált, az Airbnb-t a pandémia győztesévé tette, és ezt a cég is észrevette. Míg a hotelláncok veszteséget szenvedtek, az Airbnb 2021-es bevétele meghaladta a 2019-est, köszönhetően nyilván annak, hogy a digitális nomádok éppen ezt a szolgáltatást használták: aki más országban akart dolgozni, az Airbnb segítségével biztosított magának lakhatást.
Fontos volt még, hogy a világjárvány növelte a hosszú távon egy helyet bérbevevők számát. A 28 napos vagy annál hosszabb tartózkodás a negyedik negyedévben a foglalások 22 százalékát tette ki, szemben a 2019-es év hasonló negyedévének 16 százalékával. Ráadásul az igény a hosszú távú szoba- vagy lakásfoglalásra nem csökkent az első negyedévben sem a széleskörű újranyitás ellenére sem.
Az Airbnb tehát a távmunkásoknak köszönhető sikerét arra is fordította, hogy a saját dolgozói számára is lehetővé tette ugyanezt. Emellett a távmunkát végzők befogadását próbálja ösztönözni különböző országokban, ezért lobbizik a kormányoknál, célja, hogy a digitális nomádok számára kedvező adózási feltételeket érjen el. Ma körülbelül 20 ország, köztük Costa Rica, Spanyolország, Portugália és Mexikó kínál úgynevezett digitális nomád vízumot, amely lehetővé teszi a külföldiek számára, hogy hosszabb ideig távolról dolgozzanak.
De kik is a digitális nomádok?
Digitális nomádok azok, akik munkájukat online végzik, és nem kötődnek helyszínhez, vagyis munkaadójuk nem követeli meg, hogy tevékenységüket egy bizonyos helyen végezzék, ehelyett a munka elvégzését várja el tőlük. Számtalan munkát lehet manapság digitális nomádként végezni, köztük elsősorban az egyéni vállalkozóknak van könnyebb dolga. Szövegírást, fordítást, asszisztensi munkát, grafikusi tevékenységet, marketing, PR-tevékenységet, webfejlesztést, adatelemzést egyre többen csinálnak távoli helyszínekről.
A távolról dolgozók általában online csoportokat is alapítanak gyakorlatilag minden városban, de különösen sokan működnek tengerparti, kellemes klímájú országokban. A tenerifei digitális nomádok facebook-csoportja viszonylag jelentős, de vannak Cipruson, Malagán, Törökországban vagy a Maldív-szigeteken is, csoportjaikban rendszeres kérdés, hogy hogyan és hol lehet digitális nomád-vízumhoz jutni. Bár egyelőre még sok cég számára nehézkesnek tűnik ezt a fajta alkalmazási módot megtalálni, nagyon is könnyen elképzelhető, hogy a jövő éppenséggel digitális nomád.