A Workania állásportál által üzemeltetett fizetesek.hu legfrissebb béranalízise során a portál munkatársai összehasonlították a fizetési átlagokat a medián értékével: míg a fizetési átlag torzított képet mutat a munkaerőpiacról, addig az utóbbi a fizetések valódi középértékét jelenti, mivel az átlagértéknél reálisabban és pontosabban jellemzi a fizetésbeli eloszlásokat.
Az átlagfizetések nagyságát néhány magasabb fizetés erősen megemelheti; a medián az az érték, aminél az emberek fele keres többet, pontosan fele pedig kevesebbet. |
Az elmúlt egy évben a fizetesek.hu felmérésében résztvevők átlagjövedelme bruttó 225 ezer forint volt, míg a fizetések medián értéke bruttó 190 ezer forint, ami 18 százalékkal kevesebb az átlagnál.
A dolgozók fele 170 ezer alatt keres
A közlemény rámutat: hiába a jóval 200 ezer forint feletti átlagérték, a legtöbb munkavállaló - a sokaság 35 százaléka - havi bruttó jövedelme 90 és 130 ezer forint közötti, messze elmarad az országos átlagtól.
A felmérés szerint az alkalmazottak 15 százalékának havi bére a 130-170 ezer forintos sávban található, és mindössze 10 százalékuk keres az átlagnak megfelelően 210 ezer és 250 ezer forint közötti összeget havonta. A medián alapján a munkavállalók mindössze 5 százaléka keres bruttó 400 ezer forint feletti összeget havonta.
A Workania szerint a medián értékét tekintve minden összehasonlításnál legalább 20 százalékkal alacsonyabb értékeket kapunk, mint az átlag számításakor.
Idén január és szeptember között a teljes munkaidőben alkalmazásban állók átlagos bruttó keresete 227 500 (nettó 149 ezer) forint volt. |
Nem mindegy, hol dolgozol az országban
Ugyanígy alakul a fizetések régiók szerinti eloszlása: az átlag alapján a budapesti munkavállalók havi bruttó 255 ezer forintot keresnek, a medián szerint havi 220 ezret. Komárom-Esztergom megye dolgozóinak átlagfizetése 234 ezer forint, míg a középérték 210 ezer forint. A harmadik legmagasabb bérezésre országszerte a Győr-Moson-Sopron megyei alkalmazottak számíthatnak: az átlag szerint 225 ezer forintra adózás előtt, reálisan mégis 200 ezer forint a fizetések középértéke.
A legalacsonyabb medián érték 130 ezer forinttal Zala, Békés, Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében, valamint 120 ezer forinttal Nógrád és Somogy megyében jött ki.