A nyertes város
A Marketwatch szerint jelenleg összesen 2168 milliárdost tartanak nyilván 68 országban. Teljes vagyonuk 7300 milliárd dollárt tesz ki, ami több mint Németország és Nagy-Britannia együttes egy éves GDP-je. Átlagos életkoruk 64 év.
Tavaly a legtöbb új milliárdos, nevezetesen 90 ember, Kínában jelent meg, ezen belül csak Pekingben 32, miközben New Yorkban mindössze 4. Ezzel a kínai főváros átvette az amerikai metropolisztól azon város megtisztelő címét, ahol a legtöbb milliárdos grasszál az utcákon. A kínai milliárdosok leginkább az ingatlanpiacon gazdagszanak meg, ezt követi a gyáripar, harmadik a technológiai szektor. Átlagéletkoruk alacsonyabb, mint a világátlag: 56 év.
Az első helyezett
Kína előretörése teljesen érthető, hisz gazdaságának mérete már közelíti Amerikáét, miközben lakossága annak több mint négyszerese, így nyilván a sikeres új vállalkozók száma is nagyobb. A leggazdagabb kínai vagyona 26 milliárd dollár, az Alibaba főnök Jack Ma a negyedik a sorban, 21 milliárddal.
Jack Ma. Kép forrása: Wikipedia |
Az országonkénti milliárdosok számát tekintve is Kína ugrott az első helyre, 568 fővel. Amerika 535 fővel a második, a harmadik helyre pedig India került, a világ második legnépesebb országa (pár éven belül az első lesz), magas gazdasági növekedéssel, 111 milliárdossal. A sorban Németország és az Egyesült Királyság következik 82-82 fővel, Oroszország 80-al, majd Svájc 66-al.
Amerika és a rekorderek
Nézzük ezek után Amerikát, ahol azért még mindig a leggazdagabbak a milliárdosok, még ha összlétszámban le is maradtak Kína mögött. Összesített vagyonuk 2400 milliárd dollár, a mi nagyjából a francia GDP-nek felel meg. Gazdagságuk elsődleges forrása a technológiai szektor, ezt követik a befektetések, ami a tavaly sok éves csúcson lévő amerikai tőzsdék fényében érthető.
Végül az abszolút lista: az első helyen továbbra is a Microsoft alapító Bill Gates áll 80 milliárd dollárral, az ezüstérmes Warren Buffett, a befektetési guru, 68 milliárddal. A harmadik egy spanyol: a Zara alapítója, Amancio Ortega 64 milliárddal, a negyedik az amazonos Jeff Bezos 53 milliárddal. Az ötödik Carlos Slim Helu, a mexikói telekom-mágus és családja, 51 milliárd dollárral, őt követi az ifjú titán, a facebookos Mark Zuckerberg 47 milliárddal.