Pihenőidőnek számolt munkaidő
Az ügy Spanyolországból indult, a spanyol törvényszék fordult az Európai Bírósághoz. Az eset kiindulópontja az volt, hogy a lopásgátló biztonsági rendszerek üzembe helyezésével és karbantartásával foglalkozó Tyco 2011-ben bezárta a regionális irodáit, és minden munkavállalóját a madridi központi irodához rendelte. A dolgozóknak nem volt állandó munkavégzési helyük, bár mindegyikünknek volt szolgálati autójuk, hogy mindennap a lakóhelyüktől a különböző munkahelyekig utazzanak, valamint hogy a nap végén visszatérjenek a lakóhelyükre.
Mi számít munkaidőnek? Egy uniós irányelv úgy határozza meg a munkaidő fogalmát, mint azt az időtartamot, amely alatt a munkavállaló dolgozik, a munkáltató rendelkezésére áll, és tevékenységét vagy feladatát végzi a nemzeti jogszabályoknak vagy gyakorlatnak megfelelően. Az az időtartam, amely nem minősül munkaidőnek, pihenőidőnek tekintendő. |
A munkavállalók lakóhelye, és az azon helyek közötti távolság, ahol a munkát kellett végezniük, jelentősen eltért, és alkalmanként a 100 kilométert is meghaladta. Ráadásul a Tyco a lakóhely és az ügyfelek közötti utazással töltött időt nem munkaidőként, hanem pihenőidőként számolta el.
Mit mondott ki a Bíróság?
Az eset végül az Európai Bíróság elé került. A Bíróság héten hozott ítélete szerint azok a munkavállalók, akik nem rendelkeznek állandó vagy szokásos munkavégzési hellyel, az az utazási idő, amelyet e munkavállalók a lakóhelyük, valamint a munkáltatójuk által kijelölt első és utolsó ügyfél közötti mindennapos utazásokkal töltenek, az irányelv értelmében munkaidőnek minősül.
A Bíróság szerint a munkavállalók a utazások teljes időtartama alatt tevékenységeiket vagy feladataikat végzik. A munkavállalók utazásai a munkáltatójuk által kijelölt ügyfelekhez az ahhoz szükséges eszközt jelentik, hogy műszaki szolgáltatásaikat ezen ügyfeleknél elvégezzék.
A Bíróság kimondta azt is, hogy munkavállalók az utazások ideje alatt a munkáltató rendelkezésére állnak. A munkavállalók ezen utazások alatt ugyanis a munkáltatójuk utasításaitól függnek, mivel utóbbi megváltoztathatja az ügyfelek sorrendjét, törölhet egy találkozót, vagy pedig újabb találkozót szervezhet. Az utazás szükséges ideje alatt a munkavállalóknak tehát nincs lehetőségük arra, hogy szabadon rendelkezzenek idejükkel, valamint a magánügyükkel foglalkozzanak – állapította meg az Európai Bíróság.
Jogsértő munkáltatók
Jogi szakértők szerint a döntésnek komoly következményei lesznek. „Ezer és ezer munkáltató döbbenhet most rá, hogy megsérti a munkajogi szabályokat" – írja a Figyelő. Az Irwin Mitchell ügyvédi iroda egyik képviselője egyetértett azzal, hogy a szabályozás nagyon jelentős és érdemben befolyásolhatja a fizetések alakulását. "Ha az utazási időt is figyelembe vesszük, az emberek most heti 10 órával többet dolgoznak, ami azt jelenti, hogy a fizetett órák száma alapján a munkáltatók a nemzeti minimálbér szintjénél kevesebbet fizetést biztosítanak”.