Az idei évben több területen is kiemelt figyelemmel követte az ország a pályakezdők sorsát. A felsőoktatásban kevesebb államilag támogatott hely van a most útjukra indulóknak, míg az egyetem végén a pályakezdők foglalkoztatását új programmal támogatja a kormány - felmerült például a differenciált minimálbér gondolata is. A Hay Group tapasztalatai szerint a cégek ritkán figyelnek tudatosan erre a rétegre, amikor megfelelő kezdőcsomagot kell kínálni nekik. Még a felsőfokú végzettséggel rendelkezők esetén is ritka a kitüntetett szerep.
Nincs külön figyelem, ezért nem szenvednek hátrányt
A 15–24 éves foglalkoztatottak egyébként is alacsony létszáma 207 ezerre csökkent az idei második negyedévben, a foglalkoztatási rátájuk pedig 0,3 százalékponttal volt alacsonyabb az egy évvel korábbinál - derül ki a KSH ma publikált adataiból. Ennél is aggasztóbb adat, hogy a munkanélküliek 17%-a a munkaerőpiacon csak kis létszámban jelenlévő 15–24 éves korosztályból került ki. Nem magyar jelenségről van szó, a fiatalok munkához juttatása Európa-szerte nagy gond, a 27 tagállamban a 25 éven alattiak között az állástalanok száma egy év alatt több mint 220 ezerrel nőtt. Részletek >>> |
Bár szinte a cégek mindegyike alkalmaz egyetemről vagy főiskoláról frissen kikerült fiatalokat, a bérezésüket az általános vállalati politikához illesztik és külön tervet ritkán alkalmaznak rájuk.
A felmérésben részt vevő cégek csak 7,5 százaléka állította, hogy más béren veszi fel a pályakezdőket, mint más jelölteket. Ez egyrészt azt jelenti, hogy a frissen végzettek nem szenvednek hátrányt a fizetésükben. Másrészt viszont így közvetlenül versenyeznek az egy-két éves tapasztalattal rendelkezőkkel, a cégek pedig ugyanazért az összegért nem a tapasztalatlan pályakezdőket választják.
A kezdők bére
Azon cégeknél, akik külön pályakezdői béreket kínálnak, a medián belépő bér bruttó 240 ezer forint (nettó 155 558 forint) az alapképzést végzetteknek és 260 ezer forint (167 749) a mester diplomával rendelkezőknek. Az adatokból tehát kiderül, nem jelentős a bértöbblet azon fiatalok számára, akik két évvel többet töltenek az iskolapadban. Összehasonlításképpen: nemzetgazdasági szinten a nettó átlagkereset Magyarországon 142 700 forint havonta.
Meddig kap pályakezdő borítékot valaki?
Ha az első egy-két évet kitöltik, akkor gyorsrajtot vesz a pályakezdő diplomások bére. Az első béremelés során átlag 10 százalékkal kapnak többet addigi fizetésüknél, amely a normál éves vállalati béremelés több mint kétszerese. Jellemzően egy év után a cégek viszont már nem pályakezdőként tekintenek rájuk.
Budapesti és informatikus? Biztos jól keres
A Hay Group külön elemzést készít a budapesti pályakezdőkre is, ahol a legtöbb cég versenyez a munkaerőpiacra belépőkért. Az adatok szerint a fővárosi fiatalok jelentős előnnyel indulnak az országos szinthez képest; a kezdőbér esetükben 280 ezer forintra rúg, ami nettó 180 ezer forintnak felel meg (ez nemcsak azokra a cégekre vonatkozik, ahol külön figyelnek a pályakezdők bérezésére).
Ez a jelenség magyarázható az átlagos országos trenddel, valamint, hogy a jóval országos átlag felett fizető ágazatok a főváros és környékén tömörülnek. Emellett a fővárosban található a szolgáltatóközpontok (SSC) zöme, amelyek nagy mennyiségű pályakezdőt alkalmaznak viszonylag magas béren.
Ha az egyes szakmákat vesszük górcső alá, a képzeletbeli rangsor legelején a mérnökök és az informatikai szakemberek állnak 300 ezer forintot is meghaladó kezdőfizetéssel. A legalacsonyabb belépőbérrel a marketingesek és az értékesítésben dolgozók számolhatnak.