Három ütemben, először idén októbertől 5 százalékkal nő a bírák illetménye, majd jövő januártól és 2018 januárjától további 5-5 százalékos emelést kapnak - jelentette be Trócsányi László igazságügyi miniszter az MTI-nek adott interjújában.
A bírósági szervezet költségvetése önálló fejezetként szerepel az állami büdzsében, a kormány csak továbbítja az Országos Bírósági Hivatal ez irányú igényét.
A miniszter emlékeztetett: nagyon rég volt bírói fizetésemelés, s ha a bírói fizetések nem vonzóak, a legmagasabb kvalitásúak nem ezt a pályát választják. Az igazságszolgáltatástól kiemelkedő színvonalú, felelősségteljes munkát várnak el. "A bírói pályának vonzónak kell lenni, ehhez olyan béreket kell adni, amelyek igazságosak" - fogalmazott, külön megemlítve, hogy a bírói béremelés valamennyi bíróra vonatkozik.
Arra a kérdésre, hogy az illetményemeléssel párhuzamosan életpályamodellt is kidolgoznak-e a bíráknak, a miniszter azt válaszolta, hogy a bírák jogállását külön törvény szabályozza, az igazságügyi tárca azonban az igazságügyi kapcsolatokért felelős államtitkárság útján szorosan együttműködik e téren is az Országos Bírósági Hivatallal.
Miért emelik most mindenkinek a fizetését? A gazdaság sok ágában igen alacsonyak, mondhatni indokolatlanul szerények a bérek (a nettó bérek, melyet a munkavállaló ténylegesen megkap), nem sokan vitatják. Az érdekesség ott kezdődik, hogy ez eddig sem volt másképp, hisz a bérek vásárlóértéke nem csökkent az évek során, igaz, a közelmúltig nem is nagyon emelkedett. Igen ám, de ha így van, miért most fogyott el a munkaerő, és miért most kell a béreket látszólag elképesztő mértékben emelni? Korábbi háttérelemzésünk >> A közszférában is muszáj már nagyobbra nyitni a kasszát: 2016-ban 561 milliárd forint volt az összes béremelés az állami szférában, nagyrészt a pedagógusoknak és a rendvédelmi szerveknek jutott belőle. 2017-ben 787 milliárd forintot fordítanak béremelésre a közszférában, pedagógusok, egészségügyi dolgozók, rendvédelmi dolgozók, köztisztviselők, adóhatósági dolgozók, bíróságok és szociális munkások részesülnek ebből. Az egészségügyi dolgozók közben óriási tüntetésre készülnek, mert igazságtalannak és kevésnek ítélik a bejelentett intézkedéseket. |