Az államtitkár a parlamentben Dúró Dóra jobbikos politikus napirend előtti felszólalására reagált, aki a jogász- és a közgazdászképzés drasztikus csökkentését kifogásolta.
Fotó: Pelsőczy Csaba / kormány.hu |
Hoffmann Rózsa válaszként közölte: a kormány határozatot hozott arról, hogy meg fogja teremteni a jogi és pénzügyi lehetőségét, hogy azoknak a fiataloknak, akik önköltséggel tanulnak jogi vagy közgazdasági karon és majdan állami szolgálatba állnak, az állam vissza fogja téríteni a diákhitel összegét. Ezzel gyakorlatilag az államilag finanszírozott képzésben részt vevő hallgatókkal egyenértékű támogatást kapják meg azok az önköltséges hallgatók, akik - nyilván valamiféle szigorú keretrendszerben - a versenyszféra (esetleg külföld) helyett az állami szektorban helyezkednek el.
Nem bölcsésznek való világ?
Hoffmann hangsúlyozta: a Fidesz oktatáspolitikája a nemzet javát és az ország felemelkedését akarja szolgálni, ezt pedig "köztudottan nem jogászokkal, nem kommunikációs szakemberekkel, nem szociológusokkal lehet felgyorsítani", hanem műszaki, informatikai természettudományos végzettségűekkel.
Hoffmann Rózsa szerint ez a magyarázata annak, hogy az államilag finanszírozott keretszámoknak 70 százalékát ezekre a területekre koncentrálta a kormány, ugyanakkor ez nem jelenti azt, hogy a társadalomtudományi képzéseken nem tanulhatnak a fiatalok, hiszen a Diákhitel 2-vel lehet jogász vagy közgazdász végzettséget szerezni.
A Diákhitel 2-t képzési költségeik fedezésére fordíthatják a részösztöndíjas, valamint az önköltséges hallgatók, és közvetlenül az intézményekhez fog befolyni. Az új hitelkonstrukció kamattámogatással vehető igénybe, így mindössze 2 százalékos kamat terheli a diákokat. Részletek >>