München, Bahnhofplatz (Pályaudvar tér) |
„Vándormunkások az EU-országokból – a német városokban nő a napidíjasok száma” címmel írt a kelet-európai vendégmunkásokról a Focus című népszerű német lap weboldala. Eszerint alig pár holmival érkeznek ezek a dolgozók, és szükség esetén állandó szerződés nélkül, órákra foglalkoztatva, a német minimálbér alatti díjazásért is elvállalnak munkákat. Sok német városban ezek a „napidíjasok” már a városképhez tartoznak, még télen is, ami számos problémát okoz.
Példaként egy 36 éves, Viktornak nevezett magyar esetét hozzák fel, aki állítólag Magyarországon ügyvéd, szinte kifogástalanul beszél németül, de Németországban napidíjas munkásként, építkezéseken többet keres. Azt mondja, nemsokára haza akar térni, mert a németországi munka túl kemény.
Utcai várakozás és tömegszállás
Most már télen is itt maradnak – mondja ezekről a munkásokról egy müncheni munkás-jóléti szervezet (Arbeiterwohlfahrt) vezetője. Szerinte nyáron 400-500 ilyen vándormunkás is van München belvárosában, a főpályaudvar melletti hírhedt sarkon, ahol az alkalmi munkások rendszeresen megbízókra várnak.
Szerinte akinek a hazájában nincs pénze, annak csak egy reménye marad, a kivándorlás. A munkások közül szerencsés, aki csak ötöd-hatodmagával alszik egy szobában. Az utcán, a „placcon” várakozó melósokat, akik a városképet is rontják, „munkás-strichelőknek” is csúfolják.
Veled van az ő szakszervezetük
Érdekes módon a vendégmunkások jobb életkörülményeiért és igazságos bérezéséért a német szakszervezetek is felemelik a hangjukat. (Bár ez alighanem a saját dolgozóik érdekeit szolgálja. Ha ugyanis a helyzetük javul, akkor ugyanis a vendégmunkások kevésbé lesznek olcsóak és kevésbé szorítják ki a helyi munkaerőt – a szerk.). A jelenség a munkaadók egy részének sem tetszik, mert a külföldiek segítségével egyes építési vállalkozók dömpingáron, másoknál sokkal olcsóbban tudják elvállalni a megbízásokat.
Minimálbér alatt
A német építőiparban egy munkaóráért 50 eurót is leszámláznak, az összes adóval, járulékkal és más költséggel együtt. A minimális órabér 10,30 euró, de a napidíjasok tíz euró alatt is elvállalják – írja a lap. Sokszor azonban még át is vágják őket és nem fizetik ki nekik a szóbeli megállapodásban vállalt összeget.
„Lengyelország, Magyarország, Bulgária, Románia” - ebben a sorrendben említik a származási országokat, holott a statisztika mást mutat. Amint nemrég írtuk, legtöbben a lengyelek, azután a románok, olaszok, horvátok és görögök vannak, legalábbis a hivatalosan Németországban dolgozók között. (Lásd itt a grafikont.)
Mit ér a bizonyítvány?
A németeknek gondjaik vannak azzal is, hogy így a szakmunkás-bizonyítványaik leértékelődnek. Ez a burkolóknál vált nagyon szemléletessé: mióta 2004-től a szakmában eltörölték a mestervizsga-kötelezettséget, a csempézők száma 5000-ről 70 ezerre nőtt. Ugyanakkor hozzáteszik, hogy a jól képzett munkaerőre igenis nagy szükség van mindenütt.