Idén nyáron 4 millió 158 ezerre emelkedett a dolgozó száma, ez 177 ezerrel több, mint egy éve. A munkanélküliek száma pedig 99 ezer fővel, 341 ezerre csökkent, így a munkanélküliségi ráta 2,3 százalékponttal, 7,6 százalékra mérséklődött - közölte a KSH.
Már nem a közmunka húzza a foglalkoztatást?
Török Bálint |
Török Bálint, a Buda-Cash Brókerház makroelemzője az MTI-nek elmondta, hogy a következő hónapokban nem várható a foglalkoztatás további bővülése, a munkanélküliségi ráta pedig az év végéhez közeledve a szezonális munkák kifutásával ismét emelkedhet kissé.
A szakértő kifejtette: a munkanélküliségi ráta 7,6 százalékra esett vissza, így az egy évvel korábbinál 2,4 százalékponttal kisebb és természetesen hosszú évek óta a legalacsonyabb érték.
Más becslés szerint a közfoglalkoztatottak száma körülbelül 30 ezerrel nőtt júliusban éves összevetésben, a foglalkoztatás 177 ezres javulásának zöme így vélhetően nem ezen állami programnak köszönhető - mondta Török Bálint. Felhívta ugyanakkor a figyelmet arra, hogy sok valójában külföldön dolgozó marad benne a hazai statisztikákban, de még így is a munkaerőpiac "tényleges" javulásának jeleit mutathatják a KSH friss adatai, a sokéves csúcson lévő mutatók - vélekedett.
Török Zoltán |
A foglalkoztatás javulása az egyik fontos feltétele annak, hogy a háztartások fogyasztása tartósan bővülhessen. Emellett lényeges még a jövedelmek alakulása, a hiteltörlesztésre fordítandó összegek alakulása, és fontos a kilátások megítélése is - fűzte hozzá.
A nyári hónapokban jobb a helyzet
Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője is azt emelte ki: várható volt, hogy a nyári szezonban, főleg a turizmus és a mezőgazdaság miatt javulni fog a munkanélküliségi ráta. A téli hónapokban újra emelkedhet a munkanélküliség, de az év hátralévő részében marad a 7,5 és 8 százalék közötti munkanélküliségi ráta - mondta a szakértő.
Megjegyezte ugyanakkor, hogy a közmunkaprogramok időzítése még nem ismert, ami bizonytalanságot visz a rendszerbe. Kitért arra, hogy az eredmény európai összehasonlításban jónak számít, az Európai Unióban a legutóbbi, júliusi adat szerint szezonálisan kiigazítva 10,2 százalék volt a munkanélküliség. A régión belül vegyes a kép, a magyar adat a középmezőnynél jobb - mondta Török Zoltán.