Nem könnyű Magyarországon vállalkozónak lenni, különösen elkezdeni azt. Sok ember fejében a vállalkozókról negatív kép él, olyasmi, hogy csalnak, trükköznek ezzel azzal, nem fizetnek adót. “Mondd csak, fiacskám, nem akarsz valami rendes munkát találni?” – mondták például egyikük családjában korábban. A Privátbankár.hu szegedi Diákfórumán három sikeres vállalkozó számolt be tapasztalatairól.
A 2011-ben alapított vállalatunknál ma már 44-en dolgoznak, ügyfeleink 16 országból való divatcégek, kereskedő-cégek, amelyeknek egy online szoftvert szállítunk – mondta el Kecsmár Zsuzsa, az Antavo marketing-vezetője.
Mi hagyományos, a termelőszférában működő vállalkozás vagyunk, harminc éve gyártunk ágyneműt – mondta el Gellért Ákos, a Naturtex Kft. ügyvezetője. Már 170 alkalmazottal dolgoznak és 40 országba exportálnak
Csapó Gergely, a Rackhost Zrt. vezérigazgatója programozóként egy ingatlantárgyú hirdetési oldallal kezdte. Azután egyik ötlet jött a másik után, ma három vállalkozásomban huszonöt emberrel dolgoznak. Az egyetemet azonban nem végezte el.
Sok kudarcot megspórolhat az iskola
Ma már meg lehet tanulni programozni könyvből, meg internetes oktatóprogramokkal is (tutorial), és ha csinálod, programozol, egyre jobb leszel benne – mondta el. A gazdasági ismereteknek, marketingnek, vállalkozástannak viszont van egy olyan része, amely megtanulható ugyan menet közben is, de sokkal kevesebb hibát vétünk, ha megismerjük a mögöttes folyamatokat is. Csapó ezért beiratkozott a GTK-ra (gazdaságtudományi karra), sőt már tanít is ott.
Évek után csak összeáll a tudás
Kecsmár Zsuzsa rádiós újságíróként, műsorvezetőként is tevékenykedik és kommunikációs szakon tanult. Mindig is jól jött neki, hogy ezt a gyakorlati munkáját össze tudja hangolni a kommunikációs szakkal. Látja a valóságot, és megismeri a hátteret is, ami hozzá tartozik.
Később marketing szakon közgazdasági ismereteket, matematikát is tanult, amelyet kezdetben nagyon nehéz volt elsajátítani. Évekkel később azonban rájött, hogy “egy csomó minden kezd összeállni”: például miért is volt értelme statisztikát tanulni. “A vállalati pénzügyeket most már teljesen átlátom” – teszi hozzá.
A Google a mindenük
“A felnőtt élet arról szól, hogy a Google-ben megkeresed, hogyan csináld a dolgokat” – említett egy szállóigét Kecsmár. Valóban, ma már szinte mindenre rákeres az interneten. Ezzel önmagát oktatja abból, ami tényleg érdekli. Ez jól kiegészíti nemcsak a mindennapi munkát, de a tanulást is.
Van olyan programozójuk, aki úgy döntött, hogy az érettségit sem teszi le. “Így is lehet csinálni, de ha valaki tovább akar haladni, jobban látni akarja az összefüggéseket, előre akar jutni, vezető akar lenni, akkor inkább folytassa a tanulmányait – mondta a vállalkozónő.
Akik nem végeztek főiskolát
Gellért Ákos műszaki-jogi végzettséggel rendelkezik, és mindjárt két nevet említ, akik nem végezték el az egyetemet: Bill Gates (Microsoft) és Mark Zuckerberg (Facebook). De az iskolai végzettség ad egy komplex tudást, egy alapot, amire lehet építeni később. A nagyon tehetséges vállalkozók azonban anélkül is boldogulhatnak, vagy elvégezhetik iskoláikat később.
A nyolcvanas évek vége magyar vállalkozóinak nagy része autodidakta módon tanult, nincs végzettsége, vagy később szerezte meg. “A vállalkozáshoz alapvetően egy egyén kell, egy kreativitás, egy alapvető problémamegoldó készség, amivel megoldhatunk bármit” – mondta Gellért.
A vásárlótól függenek
Valamint, rengeteg munkát kell belefektetni. Alapvetően jó dolog tanulni, de ha valakinek 18-20 éves korában már megjön az ihlete a vállalkozáshoz, akkor későbbre is hagyhatja a tanulást – tette hozzá.
Mi következik az után, ha valakinek van egy jó vállalkozási ötlete? Cégalapítás? Adózási forma kiválasztása? Kecsmár szerint a vásárlónál kell elkezdeni, mert akármilyen jogi vagy adózási struktúrát is használ valaki, megfelelő kereslet nélkül az egész nem ér semmit. “Az igazi business-re kell koncentrálni, nem pedig a formaságokra” – tette hozzá.
Az ötlet csak egy dolog
A vállalkozáshoz szerinte három dolog kell, “execution, execution, execution”, azaz megvalósítás, megvalósítás, megvalósítás. Nem is az ötlet a legfontosabb. Kevés a világra szóló ötlet, és azokról általában már tudunk is (például Facebook).
Az ötlet Csapó Gergely szerint is csak az egy százalékát teszi ki a vállalkozásoknak. A Facebook például már valójában a sokadik közösségimédia-hálózat volt (lásd például a magyar Iwiw-et), a Google a sokadik kereső és a Tesla a sokadik autógyártó. Az a legfontosabb, hogy legyen egy víziónk, mit akarunk megcsinálni, és abba hajlandóak legyünk rengeteg munkát belefektetni.
Abba ne hagyd
Elkezded, csinálod és nem hagyod abba. A vállalkozások abba mennek tönkre, hogy az emberek abbahagyják – véli Csapó. Ha észreveszed, hogy nem működik az ötleted, akkor váltasz és megpróbálod egy másikra cserélni, de folytatod.
Nagyon sok lépésen keresztül jut el valaki oda, hogy sikeres legyen, de nem a nagy dolgokat kell keresni, hanem az aprókat – mondta Gellért Ákos. Mindenkinek van kudarca, még azoknak is, akik jókor voltak jó helyen. De a kudarc sem vészes, meg kell tudni vele barátkozni és tudni rengeteg munkát ismét beletenni, hogy legközelebb jobban menjen. A sikeres embereken messziről látszik, hogy hisznek önmagukban.
A farkasok kora lejárt
Mindhárom résztvevő egyetértett abban, hogy a magányos farkasok kora lejárt, az összes sikeres vállalkozás csapatmunkán alapul. Az a jó, ha a résztvevők “skilljei” (jártassága, szakértelme, képességei) kiegészítik egymást és jól együtt tudnak működni egymással.
Manapság már a Nobel-díjas tudósok mögött is szinte mindig népes, akár több mint tucatnyi emberből álló team-ek állnak. Az eredmény azonban rendszerint a vezető nevéhez fűződik. Olyan mennyiségű adatot kell a tudósoknak ma már feldolgozni, amit egyetlen személy nem képes elvégezni – mondta Gellért.
Szerencsés korban élünk
Csapó Gergely emlékeztetett arra, hogy régen nem létezett kockázati tőke, a vállalkozások alig tudtak valamire támaszkodni. Tízből egy vagy két ötletem sikerült megvalósítani – tette hozzá. Ma viszont ha egy piacképesnek bizonyuló ötlete valakinek, rengeteg pénz áll rendelkezésre.
Valójában sokkal több pénz áll készen, mint amennyi ötlet, amennyi vállalkozás van Magyarországon. “Bárkinek a cégébe befektetnek, aki bebizonyította, hogy sikeressé tud válni” – hangzott el. De az is szerencsésnek nevezheti magát a korábbi korokhoz képest, aki a szüleinél lakhat, eltartják, támogatják, amikor tanul, vagy vállalkozik.
A nagyvilág a mi piacunk
Sok esetben esetlen tőkére sincs szükség – a vásárlótól származó pénz, előleg elég arra, hogy a terméket legyártassa a vállalkozó.
A világ egyetlen nagy piaccá vált. Nemcsak vásárolhatunk például az Amazonon, hanem bármit el is adhatunk rajta. Az Amazon segít a lebonyolításban, adminisztrációban, szállításban is. Az egész világra a világpiacra érdemes már figyelni, nemcsak a kicsi magyar piacra – mondta Gellért Ákos.
Angol, angol, angol
Az angol tanítása az utóbbi időben nem eléggé gyakorlatias Magyarországon. Ha egyetlen dolgot javasolhatok, angolul beszélni feltétlenül tanuljatok meg – mondta Csapó Gergely. Pár ezer szóval már jól el lehet boldogulni. A magyarok körében azonban hiányzik a megfelelő beszédkészség.
Az angol ma már egy alapkészség. Muszáj hogy tudj angolul, különben kimaradsz az egész világból – mondta a vállalkozó. Az angollal szinte bárkivel tudsz kommunikálni, és rá tudsz keresni a Google-ben, mikor mit kell csinálnod. (A vállalkozók egyébként igen sok angol szót kevertek előadásukba a beszélgetés során – a szerk.)
A rendezvény a Pallas Athéné Domus Educationis Alapítvány támogatásával valósult meg.