Márciustól igényelhetik a 11, leginkább veszélyeztetett ágazat munkaadói a minimálbér, és a garantált bérminimum emelésének költségeit fedező állami támogatást – áll a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) által kidolgozott javaslatban.
Ahogy korábban írtuk, a minimálbérről folyó tárgyalások során felvetődött egy olyan lehetőség, amely szerint azokban az ágazatokban, ahol problémát jelenhet egy, az infláció mértékével történő minimálbér-emelés, elcsúsztatnák a legkisebb bér megemelését.
Kérelmezni kell majd a támogatást
A támogatásért kérelmet kell majd benyújtani, amelyet a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumának (VKF) megállapodásában szereplő ágazatokba sorolt vállalkozások nyújthat be.
A támogatás azon munkavállalók után is igényelhető, akikre tekintettel a munkahelyvédelmi akciótervben meghatározott, illetve a bérkompenzációs adókedvezményt vesznek igénybe. Nem jár ugyanakkor támogatás azon munkavállalók után, akikre tekintettel a vállalkozás bértámogatásban, munkatapasztalat-szerzési támogatásban, részmunkaidős támogatásban, vagy a megváltozott munkaképességű munkavállalók foglalkoztatásához nyújtható támogatásban részesül – áll a javaslatban.
A várható menetrend
Az NGM-javaslat szerint a költségvetési törvény módosítása kell ahhoz, hogy a kormány rendeletet adjon ki a támogatásról, a tárca ennek időpontját március első felére teszi. A rendelet hatályba lépésével kezdődhet a kérelmek elkészítése, és benyújtása, amelyre várhatóan május végéig lesz lehetőség.
Az egyösszegű támogatás folyósítása folyamatosan történhet június végéig. A terv szerint az így megszerzett támogatással augusztus 31-ig kellene elszámolniuk a kérelmezőknek, amely adott esetben magában foglalhatja az átutalt összeg fel nem használt részének visszautalását is - írja a lap.
Korábban megírtuk, hogy a minimálbér 98 ezer, a szakmunkás minimálbér 114 ezer forint lesz jövőre.