Nem hiába nevezik minden idők legnagyobb szivárogtatásának a Panama Papers néven emlegetett ügyet: sorra kerülnek elő a nevek a kalapból, az egész világsajtó azzal foglalkozik, kik tartották vagyonukat a kíváncsi szemek elől elrejtve adóparadicsomban.
Ahogy azt már korábban is megírtuk, a Mossack Fonseca panamai ügyvédi irodától került ki egy méretes adatcsomag, amelyet több ország oknyomozó újságírói együtt fedtek fel. Több vezető politikus, köztük Vlagyimir Putyin és David Cameron és érintett lehet,
A listára sorra kerülnek fel az újabb nevek, akik maguk vagy családtagjaik révén érintettek: Hszi Csin-ping kínai elnök, Pedro Almodóvar Oscar-díjas spanyol filmrendező, a spanyol király nagynénje, a verespataki bányaprojekt kezdeményezője, az uniós energiaügyi biztos felesége, Leo Messi, Jackie Chan - csak néhányan azok közül, akik most magyarázkodásra kényszerülnek a nyilvánosságra került adatok miatt.
Magyarországon jelen állás szerint a Fidesz korábbi országgyűlési képviselője, Horváth Zsolt az egyetlen olyan egykori vagy jelenlegi magyar politikai szereplő, aki személyesen szerepel a dokumentumcsomagban - írta hétfőn a tényfeltárásban magyar részről résztvevő Direkt36 sztorija alapján a 444.hu. Egy kedden megjelent cikkből azonban az is kiderül: egy magyar vidéki városban élő gimnáziumi tanárnő tulajdonába került egy Szamoa szigetére bejegyzett, működése során jelentős összegeket megmozgató offshore-cég 2012 novemberében. A tanárnő Konti Csilla, férje pedig Boldvai László, az MSZP egyik befolyásos politikusa, korábbi parlamenti képviselője és egykori pénztárnoka.
És hogy milyen az, amikor egy politikust szembesítenek a Panama papers-szel? Az izlandi miniszterelnöknél rákérdeznek egy cégnévre, a többi pedig már történelem:
Az izlandi miniszterelnököt lemondásra szólították fel, az országban tüntetések kezdődtek.
Az offshore még nem bűn
Önmagában nem illegális, ha egy vállalkozás tulajdonosai között panamai címeket találunk. Bár etikailag erősen megkérdőjelezhető, nem illegális, ha egy cég a hazai és az offshore ország törvényeit is teljes körűen betartva működik, és ezzel esetleg adóelőnyöket ér el. Kis magyar offshore-körkép >>