2017. februárban a bruttó átlagkereset 274 800 forint volt, 10,7%-kal magasabb, mint egy évvel korábban. A növekedésre elsődlegesen a minimálbér és a garantált bérminimum 15, illetve 25%-os emelése, továbbá a költségvetési szféra újabb területeit – többek között az egészségügyi és a kulturális munkakörökben dolgozókat – érintő keresetrendezés volt hatással.
A KSH friss adatai szerint a nettó kereset családi kedvezmény nélkül 182 700 forint volt, a kedvezményt is figyelembe véve pedig 190 500 forintra becsülhető. Az éves növekedés a bruttóhoz hasonlóan a nettó kereset esetében is 10,7 százalékos.
Mivel lehet a legjobban keresni Magyarországon?
Februárban a bruttó átlagkeresetek a pénzügyi, biztosítási tevékenység gazdasági ágban voltak a legmagasabbak (509 129 forint), a szociális ellátás területén a legalacsonyabbak (126 410 forint).
2017. februári adatok. Forrás: KSH / Privátbankár.hu |
Az infláció 2,6%-os növekedése mellett a friss adatok azt jelentik, hogy a reálkereset 7,5%-kal emelkedett január-februárban.
Sok vagy kevés a 10 százalékos béremelkedés?
Az igen magas minimálbér-emelés hatása a decemberről januárra nem lett jelentős, sőt még a tavalyi egész éves adathoz képest sem. Vélhetően azért, mert azok a bérek, amelyek már tavaly is az idei minimálbér felett voltak, lényegesen kisebb mértékben emelkedtek januárban. Igen távol vagyunk még attól a szinttől, amely lefékezné a munkaerő elvándorlását. Sokat segítene a helyzeten egy kiadós forinterősödés - írtuk elemzésünkben a januári adatok kapcsán. A februári adatközlés után is érvényesek korábbi megállapításaink >>