Kép forrás: MTI, Turbéky Eszter |
Új növekedési pályára állíthatja a fejlett amerikai és EU-s gazdaságokat, az emberek számára lehetővé teszi a kiköltözést a nagyvárosokból és megold sok munkaerő-piaci problémát, mi az? A Marketwatch szerint a „spatial economics”, azaz a térbeli gazdaság, amely az egész globális gazdaságot átalakíthatja, avagy „spatial freedom”, térbeli szabadság.
Annak költsége ugyanis, hogy a javakat, személyeket és információkat mozgassuk, csökkenőben van, némelyik formáé egyenesen zuhan. A tudósok 2025-re teszik az áttörést, amikor ez gyökeresen megváltoztatja életünket.
Majd jön a robotsofőr
A robotika, a három dimenziós nyomtatás és a logisztika (a szállítás, anyagmozgatás, raktározás és ezek megszervezésének tudománya) a kisebb helyi vállalkozások számára is lehetővé teszi, hogy hatékonyan működjenek. (Például vidéki székhelyű webáruház csomagküldő szolgálaton keresztül – a szerk.) Ez feleslegessé teszi egy csomó ember számára, hogy a nagyvárosokba költözzön.
Az automatizálás vidéken is nagyot javíthat a szolgáltatások színvonalán (nincs sofőr? majd vezeti a buszt a robot), nemcsak a közlekedésben, de az egészségügyben és az oktatásban is. (Nem világos, hogy ezt hogyan értik, jön a robotdoktor és a robottanár, vagy csak könnyebb lesz iskolába, rendelőbe utazni?) Sok család pedig az alacsonyabb ingatlanárak vonzása miatt is szívesen kiköltözik majd.
Már hatmillióan megtették
A városok körül főleg a városközpontoktól számított 50 mérföldes (mintegy 80 kilométeres) távolságra levő területek lehetnek vonzóak. Oda vezethet, hogy ismét a városokon kívül fog élni az emberek zöme.
A cikk szerint ez a folyamat már régen zajlik is, az utóbbi tíz évben az USA-ban hatmillió ember költözött ki a városok környéki agglomerációba. (Egyes helyeken a városok lakossága is nőtt, de kevésbé, mint az agglomerációé.) A következő tíz évben még nagyobb kiköltözést várnak.
A fiatalok maradhatnak
Kik maradnak a városokban? Egyrészt egyes vállalatok magas képzettségű szakemberek, másrészt olyan fiatalok, akiket nem zavar a zsúfolt környék. Egyes városok fontos pénzügyi, gazdasági, technológiai központok maradhatnak, mint New York, London, a Szilícium-völgy vagy Boston. A szakemberek egy része viszont fizikailag egymástól távol levő személyekből álló csoportokban is tud majd dolgozni, és interneten tartják egymással a kapcsolatot. (Ilyen is gyakran van már, lásd csoportos Skye-hívások, webináriumok.)
Az újfajta gazdasági folyamatok újra fogják strukturálni a befektetéseket is, lesznek nyertes és vesztes iparágak, régiók, városok. Példának a kiskereskedelmet hozzák fel, amely máris alaposan átalakult az internetes és csomagküldéssel működő szolgáltatások hatására. De ez még csak a kezdet.