Günther Oettinger a Wirtschaftswoche című német gazdasági hetilapnak nyilatkozva hangsúlyozta, hogy a Gazprom orosz energiacég a szállítások folytatásában érdekelt, mert különben nem térülnek meg a beruházásai, Vlagyimir Putyin orosz elnök pedig tudja, hogy az országnak szüksége van a földgáz-értékesítésből származó bevételre.
Az orosz állam a kilencvenes évek végén fizetésképtelenné vált, ami nem volt annyira régen, hogy a moszkvai vezetés elfelejthetné – mondta az uniós biztos.
14 százalékot tesz ki az orosz gáz
A szállítások esetleges leállítása az EU egészét tekintve a fogyasztás 14 százalékát érintené – tette hozzá az uniós biztos, kiemelve, hogy jobb a helyzet, mint 2009-ben, amikor a Gazprom és Ukrajna vitája miatt ellátási válság alakult ki.
A tél enyhe volt, ezért eleve több tartalék van a tárolókban, mint egy évvel korábban, az öt évvel ezelőtti válság hatására pedig végrehajtottak egy sor reformot, így egyebek között valamennyi tagországnak kötelező legkevesebb 30 napi fogyasztást fedező stratégiai tartalékot képezni.
Ugyanakkor az esetleges gazdasági szankciók miatt az ukrajnai válság komoly veszély, hiszen Moszkva ellenintézkedésekkel válaszolhat a nyugati szankciókra, ami az orosz és az uniós gazdaság szoros kapcsolata miatt hátráltathatja a kilábalást válságból – mondta Günther Oettinger.
Szerződések garantálják az ellátást
A Magyarországra irányuló földgázszállítás zavartalanságát kereskedelmi szerződések garantálják, az ország biztonságos gázellátása szavatolt – ezt az MVM Magyar Villamos Művek Zrt. (MVM) azután közölte, hogy pénteken a Gazprom arra figyelmeztette Ukrajnát, leállíthatják a gázexportot, ha nem rendezi gázszámláját.
A G7 állná a számlát A hét elején a német kormány azt javasolta, a hét vezető ipari hatalom (G7) segíthet Ukrajnának a Gazprom orosz gázipari vállalattal szemben fennálló számlatartozás kiegyenlítésében. A kormányszóvivő szerint erről már a héten megkezdődhetnek az egyeztetések. Részletek >>> |
Mind az orosz, mind az ukrán fél megerősítette, hogy a szállítási szerződésben foglaltaknak megfelelően kíván eljárni. Mindazonáltal az MVM csoport felkészült arra az esetre, ha az Ukrajna felől érkező földgáz mennyisége csökkenne. Mind az alternatív szállítási útvonalakra, mind a hazai termelésre, illetve a hazai földgáz tárolókban tárolt gázra számít a társaság - közölte az MVM.
Hónapokig kitart a tartalékunk
A magyarországi tárolókban elérhető földgáz jelenleg összesen mintegy 1400 millió köbméter. Azt, hogy mennyi időre elegendő a tárolóban levő földgáz, a kitárolás üteme határozza meg. A tároló kitárolási ütemét a műszaki paraméterek mellett elsősorban a kereslet befolyásolja.
A jelenlegi, az átlagosnál melegebb hőmérséklet alapján becsült fogyasztás esetén akár hónapokig, akár egy negyedévre is elegendőek a rendelkezésre álló tárolói források, még akkor is, ha minden alternatív import útvonal megszűnik.
A cseppfolyósított gáz lenne a megoldás? Az Eurasia Group nevű globális politikai-gazdasági kockázatelemző csoport szerint az amerikai cseppfolyósított földgáz csak hosszabb, többéves távlatban válhat az ukrajnai válság miatt esetleg kieső orosz szállítások alternatívájává, különösen Közép- és Kelet-Európában, ahol a feldolgozó infrastruktúra még nem épült ki. Szakértőik közölték: 40 százalékos esélyt látnak arra, hogy az ukrán-orosz konfliktus egyik következménye az orosz földgázexport leállása lesz. A ház szerint ebben a helyzetben az amerikai cseppfolyósított földgáz exportja az eddigieknél is nagyobb geopolitikai jelentőségre tesz szert. Ez azonban lassú, szakaszos folyamat lesz. A cég előrejelzése szerint az első amerikai szállítmányok 2016 előtt nem jelennek meg az európai piacon. Részletek >>> |