A kedvezőtlen makrokörnyezet ellenére egyre több vállalkozás ismeri fel, hogy most kell új beruházásokat, fejlesztéseket megvalósítani, ha jobban ki akarják használni a gazdasági helyzet javulásában rejlő lehetőségeket. Az OTP KKV Konjunktúra Index legutóbbi adatai szerint a cégvezetők 33 százaléka lát esélyt vállalkozása bővítésére a következő fél évben, 26 százalékuk kimondottan technológiai fejlesztést tervez.
A beruházásokat a legjobban a bizonytalan jövő hátráltatja
A magyar gazdaság növekedése szempontjából is kulcskérdés, hogy ezek a vállalkozások hitelhez jussanak, hiszen a technológiai fejlesztést tervező cégek több mint fele (54%-a) ezt bankhitelből szeretné majd megvalósítani. A hitellehetőségek jelentőségét mutatja az is, hogy a válaszadók értékelése szerint a beruházásokat ma közepes mértékben hátráltatják a finanszírozási nehézségek, ugyanakkor legnagyobb mértékben a bizonytalan jövőt jelölték meg a válaszadók.
A cégvezetők számára kiszámíthatatlan makrogazdasági folyamatokat jól illusztrálja, hogy jelentősek a félelmek az euró-forint árfolyamának alakulásától. A válaszadók relatív többsége, 44 százaléka, 300-319 forintos átlagos euróárfolyamot valószínűsít a következő félévre, 22 százalékuk számít 320-339 forintos, további 7 százalékuk pedig ennél is magasabb euróárfolyamot vár. Ezzel szemben 24 százalék szerint az eurózóna közös fizetőeszközének ára 280-299 forint lesz, míg 3 százalék ennél is nagyobb mértékű forinterősödésre számít. A forint árfolyamának változása a vizsgált vállalatok négyötödét érinti.
Az első negyedévben nőtt a hitelszerződések száma
A kutatás eredményeivel kapcsolatban Csonka Tibor ügyvezető igazgató hangsúlyozta: a mérések is jól mutatják a bankok hitelezési tevékenységének jelentőségét. A szakértő kiemelte, hogy nem csak forrás, hanem szándék is van a vállalkozások működési nehézségeinek áthidalására, de az új beruházások finanszírozására is, melyet jól mutat, hogy 2012 első negyedévében közel másfélszer nagyobb összértékben kötöttek a vállalkozásokkal új hitelszerződést, mint az előző év azonos időszakában.
Csonka Tibor ezzel cáfolta azokat a híreket is, amelyek szerint a bankoknál általában nehézséget okoz a kis-és középvállalkozások finanszírozása. A szakértő hangsúlyozta, hogy sokan már ajánlatot sem kérnek bankjuktól, mert azt olvassák a hírekben, vagy egyes pénzintézeteknél néha személyesen is azt tapasztalhatják, hogy a válság miatt bonyolultabb hitelhez jutni. Az ügyvezető igazgató arra biztatja a cégvezetőket, hogy ne legyenek lemondóak a külső források bevonását illetően.
Egyszerűbb ügyintézéssel könnyebb hitelhez jutni
A hitelintézet tavaly őszi programjában 20 ezernél is több vállalkozást keresett meg indikatív hitelajánlattal, amely pontos tájékoztatást adott a cégvezetőknek a cégük által elérhető források nagyságáról. Részletek>> |
Az OTP Bank fontosnak tarja a vállalkozások tájékoztatását. Az ügyvezető igazgató elmondta: tavasszal és nyár elején az elmúlt őszhöz hasonlóan, az OTP Bank 13 ezer vállalkozást keres meg ajánlataival. A 3 és 25 millió forint közötti, konkrét összeget is megjelölő folyószámlahitel-ajánlat révén a vállalkozások pontos képet kaphatnak a hitellehetőségeikről.
A szakértő hozzátette: a vállalkozások hitelhez jutását segíti az is, hogy az ügyintézés egyszerűsítésével egy hiánytalanul benyújtott hitelkérelmet az OTP Bank ma már átlagosan 5 munkanap alatt bírál el. Csonka Tibor további segítségként említette, hogy most költséget is megtakaríthatnak azok a cégek, amelyek június 30-ig új számlacsomagot nyitnak (kivéve Gold számlacsomag), hiszen nekik a számlavezetési havidíjat fél éven keresztül nem számítja fel a pénzintézet.
Az OTP Bank a díjelengedés mellett olyan speciális csomagokkal is (Patika, Könyvelői, vagy éppen Jog-Ász számlacsomag) próbálja számlanyitásra ösztönözni a vállalkozásokat, amelyek tevékenységükhöz és pénzkezelési szokásaikhoz is igazodnak - hangsúlyozta Csonka Tibor.