1844 új céget alapítottak a hónapban, ami 13 százalékkal kevesebb az előző év azonos időszakához képest, júniushoz viszonyítva pedig 28 százalékos visszaesést jelent – derül ki az Opten céginformációs szolgáltató elemzéséből.
„Bár a nyári hónapok általában nem túl erősek cégalapítás szempontjából, 2016 júliusa a szezonalitást is figyelembe véve is negatív meglepetést hozott” – mondja Pertics Richárd az Opten céginformációs igazgatója. Idén júliusban mindössze 1844 új cég alapítását tette közzé a cégbíróság, ami az utóbbi öt év egyik leggyengébb adata. Ez ugyanis az előző év azonos időszakához képest is 13 százalékos visszaesést jelent, pedig a2015-ös bázis is rendkívül alacsonynak számított. Szintén nem szépíti a tényeket, hogy az előző hónaphoz képest 28 százalékos volt a csökkenés mértéke.
Cégalapítások és megszűnések negyedévenként. Forrás: Opten. |
„A reálkeresetek növekedése, a hitelkínálat javulása és a gazdaság növekedése elméletileg jó táptalajt jelentene az új vállalkozások számára, azonban úgy tűnik, hogy a vállalkozói bizalom még nem állt helyre” – emelte ki Pertics Richárd. A képet ugyan némileg árnyalja az a tény, hogy a cégalapítások számának csökkenését indukálták az elmúlt évek cégjogi szigorító intézkedései, de ennek a hatásnak többnyire már le kellett volna csillapodnia. A jogszabályi háttér gyakori változása azonban továbbra is hordoz némi kockázatot a vállalkozói szféra számára. .
Nincs meglepetés
Júliusban mintegy 3712 céget töröltek, ami némi csökkenést jelent mind az előző hónaphoz, mindaz előző év azonos időszakához viszonyítva. „A júliusi cégtörlési statisztikában nincs túl sok meglepetés, illeszkedik a szezonális adatokba, figyelembe véve, hogy több éves cégtörlési hullám vége fele vagyunk” – mondja Pertics.
A megszüntetésre irányuló eljárások közül a felszámolási adatok jól jellemzik a cégstruktúra veszélyességét. A felszámolások tekintetében a trend biztató, de júliusban még mindig 625 új felszámolási eljárás indult, ami azt jelzi, hogy a hazai vállalkozóknak továbbra is résen kell lenniük partnereikkel kapcsolatban.
Júliusban nem csak a felszámolások száma csökkent, hanem a cégbíróság által kezdeményezett kényszertörlések száma is több mint 50 %-kal visszaesett az előző év azonos időszakához képest: számuk tavaly júliusban 3134, idén júliusban viszont csak 1436 volt. „Mivel a cégek megszűnését eredményező eljárások száma tavaly nyár vége óta visszaesett, így valószínűleg nem lesz utánpótlásuk a megszűnéseknek” – mutat rá az Opten igazgatója.
Megyei bontásban
Az Opten – Cégfluktuációs Index (az adott időszak alatt törölt és alapított cégek számát viszonyítja az időszak elején rendben működőkéhez) júliusi értéke átlagosan 11 százalék körül mozgott. Megyei szinten nézve a vizsgált időszak alatt az Opten – CFI Bács-Kiskun, Vas és Komárom-Esztergom megyékben érte el a legalacsonyabb értékeket, míg a legmagasabb fluktuációt Budapest, Jász-Nagykun-Szolnok és Heves megye produkálta.