Idén az eladásra gyúr a Mol
A pénzügyi stabilitás megőrzése volt az elsődleges 2012-ben - közölte Molnár József, a Mol Nyrt. vezérigazgatója. Ezt úgy tudták elérni, hogy kiestek a szíriai bevételek, amelyek 2011-ben 75 milliárd forinttal járult hozzá a csoport nyereségéhez.
A társaság közzétett gyorsjelentése szerint tavaly 150 milliárd forintos nyereséget könyvelhettek el 2012-ben, ami 3 százalékos visszaesést jelent 2011-hez képest.
Tovább terjeszkednek
A Mol-csoport új kutatási licencekhez jutott Kazahsztánban, Ománban, illetve Csehországban megvásároltak egy kiskereskedelmi hálózatot. Az idei tervekkel kapcsolatban Molnár József hangsúlyozta: a beruházások fókuszában az kutatás és a kitermelés lesz . Kurdisztánban körülbelül 200 millió dolláros beruházást tervez a Mol, de emellett Kazahsztánban, Oroszországban és Pakisztánban is kutatnak majd. A kurdisztáni tervekről elmondta, hogy Shaikan területére már beadtak egy 25 éves mezőfejlesztési tervet, jelenleg a kurd regionális kormányzat jóváhagyását várják. Emellett Akri-Bijeel területén öt fúrást terveznek végrehajtani.
A vezérigazgató emlékeztetett arra, hogy Oroszországban a Mol a jelenlegi termelés duplázásával számol mintegy 5 éven belül, és Kazahsztánban folytatja a felszíni létesítmények építését. A kutatás-kitermelés területén aktív portfólió-menedzsmenttel szeretnék megújítani eszközeik összetételét - fűzte hozzá Molnár József. A Mol folytatja új downstream programját is, amelynek keretében 250 millió dollár megtakarítással számolnak 2013-ban. A Mol szeretné erősíteni jelenlétét felvevőpiacain, főleg a kiskereskedelmi hálózatban. Molnár József kifejtette, hogy eladósodottsági mutatójukat 30 százalék körülire tervezik.
Az eladásra fókuszálnak
Molnár József szerint a régiós piac évek óta zsugorodik, és a Mol szerint még nem érte el a mélypontot - ezt 2013-ra várják - így az üzemanyagok iránti kereslet csak 2014-től nőhet. Szerinte ilyen piaci környezetben megnő a megszerzett piacok fontossága és a regionális kiskereskedelmi hálózat fejlesztésének jelentősége. A Mol éppen ezért kiskereskedelmi jelenlétének növelését tervezi, és bővüléssel számolnak Romániában, Szlovéniában, Szerbiában és Csehországban, míg Magyarországon és Szlovákiában a piacvezető pozíció megtartásával kalkulálnak.
A vezérigazgató elmondta, hogy logisztikai hálózatukat is fejlesztik tárolók építésével, bővítésével. A Mol csoport 2013-ban összesen 1,5 milliárd dollárnak megfelelő beruházást tervez; ennek 63 százalékát az upstream üzletágban.