A K&H nagyvállalati növekedési index felmérése szerint kismértékben növekedett a nagyvállalatok beruházási hajlandósága, 31 százalékról 33 százalékra emelkedett a növekvő beruházási értékkel számoló vállalatok aránya.
Ugyanakkor a nagyvállalatok többsége (60%) ismételten nem tervez változtatást beruházásainak értékében, így nem várható a beruházások ugrásszerű bővülése.
Nagyvállalatok által tervezett beruházások (%). Forrás: K&H |
Fejlesztenének, de mit?
„A cégek legnagyobb arányban technológiafejlesztésben gondolkodnak (29%). Ezt követően a kapacitásbővítésre (18%) és az értékesítés fejlesztésére (8%) koncentrálnak a vállalatok” – részletezte az eredményeket Peter Roebben, a K&H Vállalati üzletágának vezetője.
Országrészenként eltérő
A cégek földrajzi elhelyezkedése nagymértékben befolyásolja a beruházási hajlandóságot. A legnagyobb fejlesztési kedv egyértelműen a nyugat-magyarországi cégeknél figyelhető meg, náluk 37 százalékról 44 százalékra ugrott a nagyobb beruházási értékkel számoló vállalatok aránya.
A keleti régióban szintén 7 százalékponttal 39 százalékra emelkedett ezen cégek aránya. Ezzel szemben a budapesti vállalatok kevésbé optimisták, és náluk 28 százalékról 26 százalékra csökkent a növekvő beruházással tervező cégek aránya.
Várhatóan hogyan változik a vállalat összes beruházásának értéke a következő 12 hónapban (%) |
A vállalati hitelezés nagyarányú élénkülése egyelőre még várat magára. „A kutatásban megkérdezett vállalatok nyilatkozatai szerint a fejlesztések finanszírozását elsősorban belső forrásból tervezik megoldani a cégek, de a hosszú lejáratú hitel és a lízing iránt enyhén növekvő keresletet prognosztizál a vállalati szektor. Előbbit a cégek 9 százaléka, utóbbit pedig a cégek 7 százaléka tervezi igénybe venni a következő 12 hónapban. Emellett a várhatóan szeptember második felében megjelenő uniós pályázatok is fontos forrást jelenthetnek, mivel előre láthatóan az első kiírások témája éppen az eszközbeszerzés és telephelyfejlesztés lesz„ – mondta el Peter Roebben.