Több kisebb település életét nehezíti meg a hulladékszállításra vonatkozó szabályozás, amelynek első fázisa július 1-jével lép életbe. Innentől ugyanis csak olyan társaság kaphat engedélyt közszolgáltatásra, amelyben legalább 51 százalék az önkormányzati vagy állami tulajdon. Ez azonban több olyan település esetében nem valósult meg határidőre, ahol jelenleg magáncégek szállítják el a szemetet. Ezeken a helyeken az önkormányzat kénytelen felmondani a jelenlegi szerződést. Mindehhez azonban hat hónapos felmondási idő is jár, vagyis az év végéig biztosítva van a szolgáltatás - írja a Magyar Nemzet szerdai számában.
Van, ahol a magáncég július 1-je előtt mondta fel a szerződést, így a felmondási idő már a következő hónapokban lejár, ezért ezeknek az önkormányzatoknak az év végéig saját maguknak kell gondoskodniuk a hulladék rendszeres elszállításáról.
A lap írása szerint az év második felében ezért sok helyen az önkormányzatoknak kell majd biztosítaniuk a szállítást, de nem látszik még, hogy milyen fedezetből.
Nagy György, a Köztisztasági Egyesülés ügyvezetője a Magyar Nemzetnek elmondta: a települések számára rendelkezésre áll egy uniós pályázat, hogy forráshoz jussanak a hulladékszállításhoz szükséges eszközök beszerzésére.
A lap utal Illés Zoltán környezetvédelemért felelős államtitkár korábbi kijelentetésére, amely szerint a hulladékszállítási cégek száma várhatóan csökkenni fog, az ellátási körzetek növekednek, és mivel a szolgáltatók profitot nem termelhetnek, így a következő egy-két évben akár 30-40 százalékkal is csökkenhet a lakossági személyszállítás díja.