Ez lesz belőle, ha Lázár nézi a híradót
Az RTL Klub híradója találomra kiválasztott 8 budapesti trafikot, és oda egy fiatalkorút küldtek be, próbáljon meg cigarettát vásárolni - 6 helyen kérdés nélkül kapott dohányt. Csak két helyen kérdeztek rá, tudja-e igazolni, hogy elmúlt 18, ezeken a helyeken nem is kapott cigarettát.
A dohányárusítást elvileg ugyanis azért szigorították meg, és lett állami monopólium, hogy ehhez hasonló esetek ne forduljanak elő. Az RTL rejtett kamerával örökítette meg az egyértelmű szabálysértést, amit Lázár János, Miniszterelnökséget vezető államtitkár is látott, és azonnal intézkedett is.
A Kormányzati Információs Központ szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében ugyanis azt írja, hogy Lázár János azonnal kérte az olimpiai bajnok Gyulay Zsoltot, a Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit (NDN) Zrt. vezérigazgatóját, hogy a konkrét eseteknek utánajárva derítse ki, valóban kiszolgáltak-e egy kiskorút. Gyulaynak nem lesz nehéz dolga: valószínűleg bőven elég, ha megnézi az említett riportot.
48 órát kapnak
Lázár azt is kérte, hogy ha valóban történt szabálysértés, akkor 48 órán belül zárassa be a szabálysértő trafikokat. Itt azonban már minden azon múlik, hogy az eddig reklámadóval fenyegetett kereskedelmi csatorna kiadja-e a forrásait (a riportban szándékosan kitakarták, hogy a tesztelt trafikok hol lehetnek, budapesti üzletekről van szó, ennyit lehet csupán tudni).
Lázár János egyben azt is kérte, hogy az NDN Zrt. haladéktalanul vegye fel a kapcsolatot az illetékes állami szervekkel, és még július folyamán kezdjék meg az országos szintű ellenőrzéseket a jogszabályok betartása és betartatása érdekében. Gyulaynak ebben sem lesz sok dolga, a NAV eleve nagy ellenőrzési akciót tervezett erre a nyárra, a dohány-akció épp most indul például.
"Ha rajtam múlna, az egész országban betiltanám a dohányzást" - Lázár János a kormányszóvivővel egy korábbi sajtótájékoztatón. |
Egy ilyen ügy miatt még nem lehetne elvenni a koncessziót
A hatályos törvény szerint Lázár János kérése nehezen lesz teljesíthető. Ahhoz ugyanis, hogy egy trafik elveszítse a koncessziót, mert fiatalkorúaknak árult dohányárut, egy évben háromszor kellene megbuknia - ez benne van a törvényben is, amire a kormányzati Információs Központ levele elején hivatkozik. És bár a törvény szellemiségének abszolút ellentmond, hogy 18 év alattit kérdés nélkül kiszolgáltak a nemzeti trafikosok, egy ilyen kihágásért még nem lehet elvenni az amúgy 20 évre járó koncessziót, amit ugye szigorú, szakmai pályázaton nyertek a kereskedők. Az ilyen kihágásért ugyanakkor súlyos, akár 10 milliós bírságot is kiróhatnak a hatóságok (a dohányboltokat elsősorban a NAV és a fogyasztóvédelem fogja ellenőrizni majd).
Az is felettébb érdekes, hogy miért a Miniszterelnökséget vezető államtitkár lépett azonnal akcióba az ügy kapcsán. Bár a törvény Lázár János szívügye, és nemcsak a hódmezővásárhelyi Continental dohánykereskedő cég miatt, és a törvényt is ő nyújtotta be, ettől a koncessziók elosztása még a fejlesztési tárca dolga volt, az azzal kapcsolatos ügyeket is Németh Lászlóné minisztériuma intézi. A szaktárca amúgy pont ezért hozta létre a nemzeti dohánycéget, az NDN Zrt.-t, de annak semmi köze a Miniszterelnökséghez.
Bemehet-e egy fiatalkorú a trafikba?
A törvény szövege szerint törekedni kell rá, hogy fiatalkorú ne jusson dohányáruhoz. Ha fennáll a gyanú, hogy a vásárló nem töltötte be a 18. életévét, akkor a kereskedő kérheti, hogy igazolja életkorát. Ha ennek nem tesz eleget, a törvény szerint bizonyítja, hogy valóban nem érte még el a korhatárt. A jogszabály úgy fogalmaz, hogy ilyen esetben a kereskedőnek fel kell szólítania a fiatalkorút a bolt elhagyására, és amíg ez meg nem történik, addig annak sem adhat ki dohányárut, akinek amúgy lehetne.
Fiatalkorúak amúgy beléphetnek trafikokba, ezt a törvény tételesen nem tiltja, még a fiatalkorúak védelmét taglaló 16. paragrafusban sem, ha azonban dohányárut akarnak vásárolni, akkor a fent említett rész lép életbe, vagyis ilyenkor már ki lehet tessékelni a 18. évét még be nem töltött személyt a trafikból. Fagyit azonban például vehet minden további nélkül egy 15 éves, ahhoz nem kell elővennie a személyi igazolványát sem.
Az úgynevezett "elkülönített helyen" kell megoldani a dohányértékesítést úgy, hogy azt fiatalkorú lehetőleg ne láthassa, de erre csak akkor van szükség, ha nem dohányboltban kerül kialakításra a dohányárusító hely (például plázákban).