A Hálózati Gyógyszertárak Szövetsége (HGYSZ) szerint a szeptember elsején életbe lépő patikai létszámrendelet komoly gondokat okoz majd a gyógyszertáraknak a megnövekedett anyagi és adminisztrációs terhek miatt, és számos esetben a patikák nyitvatartási idejének csökkenését eredményezheti.
A közlemény szerint a július végén kihirdetett rendeletmódosítás szerint a gyógyszertárak szaklétszámát szeptember 1-jétől a patika nyitvatartási ideje, valamint a befogadott vények száma határozza meg. Az új szabályozásnak megfelelően - amely öt kategóriába sorolja a gyógyszertárakat nyitvatartási idejük alapján - a patikák heti negyven óra nyitvatartási idő alatt egy gyógyszerészt, míg heti hetven óra felett már négy gyógyszerészt és emellett négy szakasszisztenst kötelesek foglalkoztatni.
Nem mindegy, mennyi receptet váltanak ki
Ezen felül, ha a gyógyszertárban beváltott havi vények átlaga meghaladja a háromezret, akkor háromezer vényeként további egy gyógyszerész vagy szakasszisztens foglalkoztatására kötelezett a patika.
A HGYSZ szerint a szabályozás nem fogalmaz egyértelműen a helyettesítéseket illetően. A szövetség korábban azt javasolta, hogy a számlával, illetve eseti megbízási szerződéssel foglalkoztatott gyógyszerészeket is számítsák be legalább részmunkaidős patikusként, így a teljesítendő létszám lényegesen kisebb terhet jelentett volna.
A falvakban lehet gond?
Mint írják, a rendelet azonban csak idősávos korlátot állított fel - a helyettesítés éves szinten nem haladhatja meg a gyógyszertár szakmai személyzete munkaidejének 30 százalékát -, amely nyilvántartási kötelezettséghez kötött, így az adminisztrációs terhek várhatóan jelentősen nőnek majd.
Közleményükben úgy fogalmaznak, abban bíztak, hogy a szakmai egyeztetések után a módosított rendelet jobban illeszkedik majd a jelenlegi gyógyszertárpiaci körülményekhez, de a szükségesnél kevesebb pontban tért el a végleges változat az eredeti javaslattól. A rendelet hatása főként azokon a településeken lesz érzékelhető, ahol kevés patika működik, és nehéz gyógyszerészt találni. Mivel a gyógyszertárak nagy része komoly forráshiánnyal küzd, az egyetlen megoldás a nyitvatartási idő csökkentése lehet, amely azonban az ellátás biztonságát és hatékonyságát veszélyeztetheti - írták.