50 milliárdot dobnak össze
Első körben 50 milliárd forinttal indul hamarosan a Kutatás-fejlesztési és Innovációs Állami Tőkealap-kezelő Társaság az MFB és a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) együttműködésében. A tájékoztatás szerint a kezdeményezés célja, hogy uniós illetve hazai forrású tőkebefektetéssel új alapokra helyezzék az innovatív kis- és középvállalkozások finanszírozását, támogassák a magyar startup ökoszisztémát, ezáltal növelve Magyarország versenyképességét.
Az alapkezelő működéséhez GINOP-forrásból (Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program) 30 milliárd forintot biztosít az NKFIH, illetve saját forrásaiból 20 milliárd forintot az MFB.
A legkisebbek is kaphatnak belőle
A rendelkezésre álló 50 milliárd forintból 10 milliárd a legkisebb cégekhez juthat el, inkubátori szintű, kutatás-fejlesztési (KFI) célú beruházásokra fókuszálva és a számítások szerint akár 500 induló vállalkozás kaphat közel 10 millió forintot.
További 16 milliárd forint adható innovatív cégek "magvető jellegű tőkeigényeire", ez a támogatás akár 60 millió forint is lehet, és mintegy 160-200 vállalkozáshoz juthat el. A fennmaradó 24 milliárd forintra a már érettebb fázisban lévő cégek és projektek pályázhatnak, számukra átlagosan 350 milliós támogatást biztosít az alapkezelő - olvasható a közleményben.
1000 startupot állíthatnak pályára
Számítások szerint 2020-ig az alapkezelő akár több mint 1000 KFI területen aktív vállalkozásba is tehet pénzt, ezáltal a hazai kkv-k számára áthidalhatóvá válik az a korai életszakasz, amikor a sikertelen üzleti kezdeményezések aránya jellemzően 90 százalék - írta az MFB, hozzátéve: a többlépcsős modell biztosíthatja, hogy a támogatott cégek a kezdeti tőkeinjekció után, fejlődésük minden szakaszában tőkéhez juthassanak.
Az Állami Tőkealap-kezelő Társaság működéséhez szükséges feltételeket az MFB Csoport a kormányhatározatnak megfelelően 2016. október végéig alakítja ki, az első befektetések 2017 első negyedévében történhetnek meg.
Ezzel még nincs végeAz eredeti kormányhatározatból kiderül: a GINOP keretein belül még egy Intelligens szakosodási kockázati tőkeprogram is indul (70 milliárdot tesz bele az állam uniós pénzből) és egy KKV Versenyképesség kockázati tőkeprogram is (21 milliárd forinttal). Így összesen 120 milliárd forint fölött lesz a támogatások összege, amit az MFB máris megfejelt tovább 20-szal - ez komoly tőkeinjekció lehet a magyar startup-szcénának, tekintve hogy a nemrég véget ért Jeremie-program 130 milliárd forintot juttatott a magyar kkv-khoz. |