Az államtitkár mint elmondta, összesen 1176 önkormányzat van, akiknek "felelősségteljes gazdálkodást folytattak", és nem volt adósságuk, amit az államnak át kellett vállalni.
Első körben a 2000 fő alatt települések (összesen 1018 ilyen önkormányzat van) fogják megkapni a támogatást: március 31-ig a négy évre jutó támogatás felét fizetik ki, majd a következő három évben a támogatás másik felét.
Az önkormányzatok többek között utak, járdák, hidak építésére, vízelvezető rendszerek kiépítésére, felújítására használhatják fel a pénzt. Ezen kívül az óvodai, szociális célra használt önkormányzati tulajdonú ingatlanok felújtására, energetikai korszerűsítére is fordíthatják a támogatást.
Hogy az önkormányzatok pontosan milyen célra használhatják a fejlesztési támogatást, arról egy BM-rendeletben határoznak majd, amelyben a támogatás igénylésének módját is rögzítik. Az önkormányzatoknak pedig egy szerződést kell majd aláírni a BM-mel, amelyben jelzik, mire akarják majd felhasználni a fejlesztési támogatást.
A támogatási összegegeket a tárca a települések lakosságszáma és a konszolidáció átlagos mértéke alapján számolja majd ki.
A legkisebb összeget például a Zala megyei Felsőszenterzsébet kapja majd. A 18 lelkes falu az első máricus 31-ig 1,5 millió forint, majd a következő három évben további 1,5 millió forintot kap. A legnagyobb adósságmentes település a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Szamosszeg. Az 1990 lakosú település 20 millió forinthoz juthat.