Ahogy a Privátbankár korábban beszámolt róla, egy másik felmérés is hasonló eredményeket hozott az ágazatról. A cégek összesen 4 milliárd forintos veszteséget termelnek a kapott adatok alapján. Részletek >> |
Mindenképp változik a taxisokra vonatkozó fővárosi szabályozás, de lesz még egyeztetés a pontos feltételekről. Ahogy a Privátbankár korábban beszámolt róla, egy dolog biztos: a következő időszakban mindenképpen változásra kell felkészülniük a taxisoknak, mivel a Fővárosi Közgyűlés egységes arculatot szeretne és megszabott műszaki paramétereknek megfelelő autókat engedélyez majd.
A Bisnode üzleti információszolgáltató elemzése szerint az átalakulás feltehetően tisztulást hoz majd a piacon, amelynek szereplői igen érdekes adatokkal rendelkeznek. Az elemzők a taxis személyszállítást főtevékenységként megjelölő vállalkozások teljesítményét vizsgálta 2007 és 2011 között.
Harmadával többen a drosztokon
A vizsgált időszakban jelentősen emelkedett az ominózus vállalkozások száma, 2007-ben 605 taxis cég volt a Bisnode statisztikája szerint, számuk 2011-re 870-re emelkedett. Az érintett cégeknek a fele adott le árbevételi és nyereségadatokat, amelyek kedvezőtlen képet festenek a személyszállítással foglalkozó cégekről.
Évek óta termelnek veszteséget
Az elemzés megállapítása szerint az egyre gyengébb árbevétel mellett az összesített eredményadatok a szektor kedvezőtlen helyzetére utalnak: a vizsgált időszakban ugyanis egyetlen évben sem értek el nyereséget a taxis vállalkozások.
Az összesített veszteség 114 millió forint volt 2007-ben, egy évvel később - amikor jelentősen nőtt a forgalom - a veszteség meghaladta az 1,3 milliárdot. A következő években pedig összesen 393-684 milliós veszteséget termeltek. Az egy cégre vetített veszteség az vizsgált – 2007-től 2011-ig terjedő - időszakban 392 ezer és 1,3 millió forint között szóródott.
A legnagyobbak nyeresége aprópénz
Az összesített adatok azt mutatják, hogy a taxizással nem lehet nyereséget termelni, a legnagyobb árbevételű cégek adatai azonban kedvezőbb képet festenek. A tíz legnagyobb taxis vállalkozás ugyanis 2011-ben több mint 2,2 milliárdos bevételt realizált, a taxis vállalkozások összbevételének 44 százalékát. A tíz cég közül mindössze egy volt veszteséges 2011-ben, a többiek pluszban zárták azt az évet. Ugyanakkor - a Bisnode szerint - a nyereség egyáltalán nem mondható "irigylésre méltónak": a tíz legnagyobb taxizásból élő vállalkozás összesen 56 millió forintos bruttó eredményt termelt.
Egyre többen dobják be a törölközőt
Az elemzés szerint az adatok alapján nem meglepő, hogy az elmúlt években egyre több céget számoltak fel, vagy indult ellenük csődeljárás. 2007-ben 1,2 százalékos volt a taxis cégek bedőlési aránya, 2011-ben már 5,06 százalékos volt, tavaly pedig megközelítette a 6 százalékot.
Ezzel az eredménnyel a taxizás a legrosszabbak közé tartozik, tekintve, hogy az összes ágazatra vonatkozó országos Bisnode Bedőlési Index tavalyi, 4,08 százalékos értékét bőven meghaladja, és közel van az egyik legrosszabb 2012-es bedőlési indexel rendelkező építőipar 6,32 százalékos eredményéhez.