Oroszország a tervezettnél korábban, még az idén értékesít állami részesedést a Rosznyefty (Rosneft) orosz cégből, amely a világ legnagyobb, tőzsdén jegyzett olajvállalata. Erről Alekszej Uljukajev orosz gazdaságfejlesztési miniszter beszélt azután, hogy pénteken a Vedomosztyi orosz lap kormányzati forrásokra hivatkozva közölte: az állam eredetileg 2016-ban tervezte csökkenteni részesedését a cégben, amire azonban valószínűleg még az idén, de legkésőbb jövőre sor kerül.
Érdeklődés, az mindig szokott lenni
Az államnak jelenleg 69,5 százalékos a részesedése a Rosznyeftyben, aminek 19,5 százalékát akarja értékesíteni, 50 százalék plusz egy részvény megtartásával. A 19,5 százaléknyi tulajdonhányad értéke jelenlegi részvényáron számolva 13,5 milliárd dollár. A gazdaságfejlesztési tárca vezetője azt mondta, hogy bár korábban valóban 2016-ban tervezték az állami tulajdonhányad mintegy 20 százalékának az eladását, semmi sem indokolja, hogy erre ne idén kerüljön sor. A kormány felkészült a privatizációra, és komoly érdeklődés van a befektetők részéről belföldről és külföldről egyaránt – jegyezte meg az orosz gazdaságfejlesztési miniszter az MTI szerint.
(Fotó: 123rf.com) |
Bármit mondott is a miniszter, mivel az ukrán válság miatt az országnak nemzetközi szankciókkal kell szembenéznie, a részvényárak sokat estek és a rubel gyengült, sokan új hidegháborúról beszélnek, nem éppen ez tűnik a legideálisabb pillanatnak – teheti hozzá bárki. Ha lesz is vételi érdeklődés a külföldi befektetők oldaláról, biztosan jóval alacsonyabb áron, mint fél évvel vagy egy évvel korábban. Eközben Oroszországban recesszió alakul ki, lehet, hogy a döntést pénzhiány, gazdasági nehézségek magyarázzák.
Így esik vissza a termelés
Vagy egy másik hír magyarázza. Eszerint az orosz kormány ülésére előkészített és az ITAR-TASZSZ által megszerzett dokumentum szerint az idei gáztermelés 668 milliárd köbméter lesz, a kőolajé pedig 524,8 millió tonna. A gáztermelés 2015-ben 674 milliárd köbméterre, 2016-ban 676 milliárd köbméterre, 2017-ben 690 milliárd köbméterre bővül. A gazdaságfejlesztési minisztérium szerint ugyanakkor csökken az olajtermelés a következő három évben: 2015-ben 524 millió tonna, 2016-ban 522 millió tonna, 2017-ben 520 millió tonna lesz.
Érdemes olcsóbban adni, ha tovább esik
A minisztérium előrejelzése szerint az idei gázexport 192 milliárd köbméterre zsugorodik a tavalyi 196,4 milliárd köbméterről. A jövő évtől alig érezhető növekedés várható. Az idei olajkivitel várhatóan 230 millió tonnára esik a tavalyi 236,6 millió tonnáról. A következő két évben tovább mérséklődik a kivitel – fejezi be az MTI.
Logikus, hogy ha sok évig csökken majd az olajtermelés, akkor az olajkitermelő vállalatok részvényei a jövőben leértékelődhetnek. Így az is lehet, hogy a Rosznyeftyből még a jelenlegi helyzetben is jobban megéri kiszállni, mint 1-2 év múlva.