Az Ernst & Young legújabb, Magántőke-bizalmi Barométer (Private Equity Capital Confidence Barometer) globális felmérése szerint az egyre több és értékesebb lehetőséget kínáló befektetési környezetben a megkérdezett magántőke-befektetők 68%-a látja a gazdasági helyzetet stabilnak, vagy javulónak Közép- és Kelet-Európában, míg ez a szám globális szinten eléri a 83%-ot. A régiós magántőke-befektetők 42%-a a befektetési lehetőségek növekedésére számít, míg további 52%-uk a jelenlegi szint fennmaradását várja.
A javuló befektetési környezet dacára a kétségek is megmaradtak; a magántőke-befektető cégektől jelentős erőfeszítést igényel az elhúzódó eurózóna-válság hatásának kezelése mind a portfóliócégek nyereségessége, mind a tranzakció-finanszírozás és új források biztosítása területén.
Nehéz forráshoz jutni
A közép- és kelet-európai válaszadók csupán 26%-a látja pozitívan a tranzakciók lezárásának valószínűségét (a pozitív véleményt globálisan 43% fogalmazott meg). Ez az alacsony arány szorosan összefügg a finanszírozási források nehéz elérhetőségével.
A Magyar Kockázati- és Magántőke Egyesület (HVCA) nemrég 21 pontos javaslatcsomagot juttatott el a kormányhoz annak érdekében, hogy a magyar kockázati és magántőke iparág hatékonyabban vehessen részt a gazdaságélénkítésben. Kedvezőbb körülményeket teremtenének a befektetőknek és a vállalkozásoknak is, segítenék a legkisebbeket, hogy felkerüljenek a befektetők térképére. Részletek >> |
Magyarországot is hátrányosan érinti a banki hitelezés szűkülése, melynek révén a nagy bankok megpróbálják mérlegüket kiegyensúlyozni. Ez a tendencia a felmérésben adott válaszokból is jól látszik. A Közép- és Kelet-Európában megkérdezettek 42%-a negatívnak, vagy kedvezőtlennek ítéli meg az akvizíciós finanszírozást. Ennek következtében a régió magántőke-társaságainak 36%-a 46-50%-os tőkefinanszírozási aránnyal számol, míg 37%-uk szerint a várható tőkefinanszírozás aránya akár az 50%-ot is meg kell, hogy haladja.
Hatalmas lehetőségek rejlenek a magántőkében - a stabilitásról viszont mindenkinek magának kell gondoskodnia
Az utóbbi évekből az a tanulság is leszűrhető, hogy a változékony, ingadozó gazdaságban is hatalmas lehetőségek rejlenek a magántőke-befektetők számára. Az elhúzódó instabil környezet igazolta a magántőke-szektor értékteremtő stratégiáját, illetve képességüket a portfólió cégekből történő kiszállás megfelelő, a gazdaság átmeneti erősödéséhez kapcsolódó időzítésre. Az Ernst & Young összeállítása szerint a sikeres befektetések a gazdaság egészét is továbblendítik, hiszen a magántőke befektetők saját érdeke is a működés fejlesztése, a profit és nyereségnövelés, amelyért tevékenyen tesznek is vállalataiknál.
A közép-európai kockázatitőke-befektetők régióba vetett bizalma az elmúlt fél év során a Deloitte felmérése szerint is fokozatosan visszatért, ami pozitív fordulatot jelent a 2011 őszére jellemző rekordmértékű bizalomvesztéshez képest. Részletek >> |
Látni kell, hogy mind a magánbefektetők, mind pedig a kockázati tőke csak olyan piacra lép be, amely működése a piaci normáknak megfelelő és kiszámítható szabályozás mellett működik. A bizonytalanság nehezen értékelhető, ezért a befektetők számára nehezen vállalható kockázatot jelent - híja fel a figyelmet Tüske Balázs, az elemzést jegyző Ernst & Young Tranzakciós Tanácsadási Szolgáltatásokért felelős partnere.