A Mozgalom a Magyar Vállalkozásokért 2009 novemberében jött létre, legfőbb célja, hogy a magyar kis- és középvállalkozások európai uniós normáknak megfelelő körülmények között dolgozhassanak, támogatja a lánctartozás felszámolását, illetve azt, hogy "azok a tisztességtelen megrendelők, akik az értékteremtő, a foglalkoztatás terheit viselő vállalkozások kifizetetlen munkáján gazdagodnak, végre megkapják méltó büntetésüket".
Sanyarú itthoni helyzet
Szerintük az építőipari vállalkozók kivándorlása mögött a tisztességtelen hazai gazdasági körülmények állnak, "torkig vannak már azzal, hogy kötelezettségeik és jogaik köszönő viszonyban sem állnak egymással, hiszen az adóforintjaiból működtetett állam elvárja tőlük, hogy akár magánegzisztenciájuk elvesztése árán is megfizessék az adókat, járulékokat, miközben semmilyen segítséget nem kapnak saját hazájukban ahhoz, hogy kintlévőségeihez hozzájussanak, és sérelmeikre jogorvoslatot találjanak".
A termelés hat éve tartó csökkenése miatt nehéz helyzetben van a magyar építőipar. Az építőipari termelés negyedéves visszaesése 11 százalékos volt, a szakma csak 5-7 százalékos csökkenésre számított. Áprilisban 372 építőipari vállalkozással szemben indult felszámolási, 514-gyel szemben pedig végelszámolási eljárás. A megelőző év azonos időszakához képest a növekedés a felszámolásoknál 30 százalékos, a végelszámolásoknál 16 százalékos.
Irány Németország
Németország vonzó célpontja a magyar építőcégeknek. Átlagosan 500 cég mintegy 8 ezer alkalmazottal dolgozik Németországban, ráadásul tavaly május 1-je óta liberalizált lett az ottani piac, megszűntek a korábbi korlátozások. A tavalyi forgalom 350 millió euróra tehető, ez közel tíz százalékkal több a 2010. évinél, az idei növekedés pedig elérheti a hét százalékot.
Ahogy arról korábban beszámoltunk, a német cégek 74,7 %-a időben, késedelem nélkül fizeti ki számláit. A vizsgált európai országok közül Németország és Svájc az egyetlen, ahol nagyobb a határidőben fizetők aránya a késve fizetőkénél.