7p
KKV

Sokan újévi fogadalmakkal indították a 2022-es évet, melyben új célokat jelöltek ki, köztük pénzügyi célokat is. Vállalkozóként azonban nem gondolnak olyan lehetőségekre, melyek miatt esetleg végigbosszankodtuk az előző évet. Ilyen lehet egy rossz szerződés, egy felesleges biztosítás vagy egy jó drága céges bankszámla. Érdemes ezekhez is hozzányúlni. Igen, akár még a cég bankszámlájához is.

Sok vállalkozó úgy gondolja, a bankszámla az egy ugyanolyan kőbe vésett dolog, mint az adószám. Szerepelnie kell a cégjegyzékben, a céges papírokon, a pecséten, sőt már évek óta oda utal minden partner, isten ments hát hozzányúlni. Még akkor sem, ha már jelentősen megdrágult az évek során.

Pedig szerencsére ez egyáltalán nem bonyolult dolog. Ha jobban belegondolunk, hány vállalkozó partnerünk kérte a számlái kifizetését megváltozott bankszámlaszámra az elmúlt évek során? Ha nekik sikerült váltani, biztosan nem lehet ennek nagy akadálya.

Amit pedig kapunk érte: karcsúbb bankszámla, netán korszerűbb szolgáltatások, így akár jobb banki mobilapplikáció, több bankfiók, optimálisabb készpénzbefizetési lehetőségek és a többi.

A vizsgálódást érdemes elsősorban a céges bankszámla havidíjaira és átutalási díjaira összpontosítani, mert elsősorban ebből áll össze egy céges bankszámla költsége. Ez a költség igen magas is lehet, akár havi több tízezer forint, vagy akár még magasabb összeg is.

Havidíj és átutalási díj - mire figyeljünk?

A havidíjnál látszólag elég megnézni annak nagyságrendjét, és máris ki lehet róla jelenteni, hogy sok vagy kevés. Ez azonban ma már csalóka lehet. Régen a bankok egy az egyben valóban lenyelték a számlavezetési havidíjakat, ma már azonban sokszor csomagajánlatban gondolkodnak a céges esetében is. Ez azt jelenti, hogy a számlacsomagok további díjfizetés nélkül tartalmaznak szolgáltatásokat, díjmentes vagy kedvezményes tranzakciókat. Leggyakrabban bankkártyát, de akár néhány darab átutalást, vagy a standard számlavezetéshez képest ingyenes havidíjú elektronikus bankolást.

Érdemes lehet azzal kezdeni, hogy megvizsgáljuk: kihasználjuk-e, pontosabban ki tudjuk-e használni a számlacsomag nyújtotta kedvezményeket. Mert ha nem, akkor a díjcsomag valójában felesleges elemekért fizettet velünk plusz díjat minden egyes hónapban.

Mielőtt még váltanánk azonban, érdemes megvizsgálni, hogy egyik vagy másik számlacsomaggal mennyibe kerülnek az átutalásaink. Ezek ugyanis olcsóbbak lehetnek egy drágább havidíjú számlacsomag esetében, amivel összességében mégiscsak kevesebbet fizetünk.

Mindig érdemes időről-időre áttekinteni a bankszámla-díjakat. Fotó: depositphotos
Mindig érdemes időről-időre áttekinteni a bankszámla-díjakat. Fotó: depositphotos

A másik pedig, ami fontos, az az átutalások díjazása. Ezek jellemzően magasabbak a lakossági csomagoknál megszokottnál, de azért a vállalkozói számlák között is lehet kedvezőbb átutalási árazású csomagot találni. Sok bank beépíti a 0,3 százalékos pénzügyi tranzakciós illetéket a díjazásába, így nehezebben látható, mennyit is számít fel az illeték mellett, hiszen az illetéket hiánytalanul be kell fizetnie az államkasszába. Más bankok az illetéket külön tüntetik fel díjaikban, sőt olyan konstrukció is akad, ahol az illeték és az átutalás díja mellett még valamilyen egyéb díjat is felszámítanak, például tételdíj néven. Ráadásul az átutalásnak a százalékos díj mellett lehet egy fix díjas összetevője is, amit a százalékos díjon felül még fizetni kell.

Ezeket bár célszerű külön-külön kiszámolni és utána összeadni, az azért a legtöbbször ránézésre is látszik, hogy egy másik számlacsomag díja magasabb, vagy alacsonyabb lesz a jelenleg használt díjcsomagénál.

Van még ezenkívül egy kellemetlen díjelem, a minimumdíj. Ez azt jelenti, hogy a százalékos vagy százalékos és fix összegű banki díj legalább el kell érjen egy bizonyos összeget, mert ha nem éri el, a bank ezt akkor is felszámítja.

Ez ellen sajnos csak számlacsomag váltással lehet védekezni. A minimumdíj azonban elsősorban azoknál a vállalkozásoknál okoz problémát, amelyek kisebb összegeket utalnak, de abból viszonylag sokat, legalábbis a vállalkozás pénzügyi méretéhez képest mindenképpen.

Hol spórolhatunk még egy vállalkozói bankszámlán?

Viszonylag kisebb tétel és csak a legkisebb vállalkozásoknál jelent érzékelhető megtakarítást, ha a távközlési és egyéb számláikat átutalás helyett bankkártyával fizetik ki, melyre a távközlési és egyéb közmű szolgáltatók internetes fiókjaiban van mód. A bankok azonban a vállalkozói bankkártyákra is kiróhatnak pénzügyi tranzakciós illetéket, így érdemes utánajárni a részleteknek.

Megoldás lehet még a Revolut üzleti szolgáltatásának használata, mely egy egészen biztosan kedvező változtatás lesz. Azt azonban figyelembe kell venni, hogy a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) felé fizetendő közterhek fizetésére a Revolut Business nem vehető igénybe, csak a kereskedelmi partnerek egymás közötti elszámolásának kiegyenlítésére.

Érdemes lehet még optimalizálni a készpénzforgalmat is, amennyiben a vállalkozás készpénz ellenében értékesít. A bankszámláról ugyanis jó sokba, plusz az illetékbe kerül készpénzt kivenni, sőt gyakran még a készpénzbefizetést is megsarcolják.

Az az általános igazság, hogy az önkiszolgálást kedvezőbb költségekkel díjazzák, a bankokra is igaz. Ha valamely kisvállalkozó veszi a fáradságot és saját maga küldi el az átutalásokat az internetbankon vagy mobilapplikációban, általában a legolcsóbban veheti igénybe a szolgáltatást.

A fentiek még akkor is igazak, ha a vállalkozót egy hitel köti a bankhoz. Ebben az esetben a vállalkozó nyithat egy másik banknál is céges bankszámlát és azon keresztül intézheti a pénzügyeit, míg a régebbi bankszámlát meghagyja a hiteltörlesztésre.

Katásként ne kövessük el ezt a hibát!

Magyarország mára a katások országa lett. A kisadózást választó vállalkozók azonban nem csak az adókon spórolhatnak, hanem a bankköltségeken is, bár ezzel valószínűleg nincs tisztában minden katás vállalkozó.

Általános igazság, hogy a céges számlavezetés általában is többe kerül, mint a lakossági. Emellett nincsenek benne törvényi kedvezmények, így nincs díj- és illetékmentes készpénzfelvétel, illetve a 20 ezer forint alatti átutalásokra is vonatkozik az illetékteher.

Ugyanakkor van egy olyan szabály, hogy a drága, vállalkozói pénzforgalmi bankszámla fenntartása csak azon vállalkozások számára kötelező, amelyek az áfakörbe tartoznak.

A nem áfakörös vállalkozások - így a katásokon kívül az alanyi áfamentes vállalkozások, esetleg a csak tárgyi adómentes termékekkel kereskedők - nem kötelezettek ilyen számlát fenntartani. Lehet ilyen számlájuk, de bonyolíthatják pénzügyeiket lakossági bankszámláról is.

Rögtön egy csomó előnnyel jár ez, hiszen a lakossági körben sokkal nagyobb innovációval, több szolgáltatást nyújtó mobilapplikációkkal illetve jelentősen kedvezőbb árazással találkozhatnak. A legkorszerűbb, Google Pay és Apple Pay fizetési megoldások is elérhetőbbek a lakosság számára, mint a vállalkozók esetében.

A régen nyitott számlacsomagoknál különösen érdemes megnézni, hogy gazdaságos-e. Fotó: depositphotos
A régen nyitott számlacsomagoknál különösen érdemes megnézni, hogy gazdaságos-e. Fotó: depositphotos

Egy katás, vagy más, áfa körbe nem tartozó vállalkozónak tehát mindenképpen érdemes lakossági számlát használnia, arra azonban érdemes figyelnie, hogy a vállalkozása pénzforgalma jól elkülöníthető legyen az egyértelmű könyvelés érdekében. Azaz a legtisztább dolog egy olyan lakossági bankszámla kiválasztása - például a BiztosDöntés.hu bankszámla-kalkulátorával - , amelyet aztán elkülönítve, csak a vállalkozása pénzügyeire használ. Ez megkönnyíti a könyvelő dolgát is.

A nem áfakörös vállalkozó ugyanúgy igénybe veheti a törvényi ingyenes készpénzfelvételt havi 150 ezer forintig, mely legfeljebb havi két tranzakcióból állhat össze, mint más lakossági ügyfelek, de egyszerre csak egyetlen bankszámlájához kérheti magánszemélyként. Azaz el kell döntenie, hogy a vállalkozása céljára vagy magánszemélyként veszi igénybe azt - már ha valóban elkülöníti a vállalkozása pénzforgalmát egy másik bankszámlára.

Használhatja viszont a lakossági Revolutot, mellyel megtoldhatja az ingyenes készpénzfelvételt és korlátlan számban ingyen utalhat Magyarországra a Revolut számlájáról. A Revolut ingyen feltölthető a lakossági betéti bankkártyájával kártyás vásárlás áráért, ami a legtöbb számlacsomag esetében ingyenes és illetékmentes.

Katás vállalkozóként tehát biztosan luxus egy céges bankszámla fenntartása, a lakossági bankszámlák között sokkal kedvezőbb konstrukciókat is találhatunk.

Címkék: KKV Bankszámla
A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

KKV Pénzeső vár a kkv-kra
Privátbankár.hu | 2024. december 4. 16:49
A hazai kkv-k eddigi legszélesebb köre juthat tőkefinanszírozáshoz a Demján Sándor Tőkeprogram segítségével.
KKV Már néhány perc alatt megtudhatja, vállalkozása megfelel-e a pályázati feltételeknek
Natív tartalom | 2024. november 13. 11:21
A pályázási folyamatot megkönnyítő, új digitális előszűrő szolgáltatás érhető el októbertől az MBH Csoport mikro-, kis- és középvállalatoknak szóló BUPA platformján. A cégek azonban nemcsak a pályázatokhoz, hanem teljes életútjuk során asszisztenciát kaphatnak a digitális felületen.
KKV Hogyan lett kis garázscégből milliárdos vállalkozás?
Privátbankár.hu | 2023. december 19. 11:41
Állócsillagok és újhullámos trónkövetelők.
KKV Itt a Cégépítők társasjáték: most eldől, ki kaszál az üzleti évben!
Natív tartalom | 2023. december 4. 10:26
Piaci rést betöltő társasjáték jelent meg október 25-én: a Cégépítők társasjáték megszületéséről és játékmenetéről Egerszegi Krisztiánnal, a MiniCRM tulajdonosával, a Cégépítők alapítójával beszélgettünk.
KKV Széchenyi Kártya Program: megduplázták a hitelkereteket
Privátbankár.hu | 2023. augusztus 1. 11:18
Sokkal nagyobb hitelkeretet kapnak a kkv-k a Széchenyi Kártya Program keretében. A kamat a futamidő végéig 5 százalék. 
KKV Kezdj újult erővel a nyári szabadság után!
Márkázott tartalom | 2023. június 27. 11:32
  Ha még most vagy csak a hosszabb lélegzetvételű nyaralás előtt, akkor minden bizonnyal minden munkával kapcsolatos témától a falnak mennél. Teljesen érthető módon érzed azt, hogy telítődtél, hiszen már javában az év második felében járunk, és a megfeszített munkatempóból még nem is igazán tudtál alább engedni.
KKV Vigye sikerre vállalkozását, alkalmazzon business mentort!
Natív tartalom | 2023. június 8. 10:01
A business mentor nem varázsló, ám mégis rendkívül fontos szerepet játszhat több, a hazai kkv-szektort rendkívüli mértékben érintő konfliktushelyzet kezelésében. Közreműködésével a vállalatok tulajdonosai és vezetői olyan külső támogatást kaphatnak, amely segíti őket a tudatosabb vállalatvezetésben és előmozdítja üzleti és személyes fejlődésüket. A Budapesti Gazdasági Egyetem rendhagyó szakirányú továbbképzéséről annak vezetőjével és egyik hallgatójával beszélgettünk.
KKV A K&H szerint az uniós pályázatok körüli zűrzavar nem ártott
Privátbankár.hu | 2023. május 24. 14:14
Az uniós pályázatok körüli bizonytalanság csak kismértékben vetette vissza a cégek bizakodását, mintegy felük továbbra is reálisnak tartja, hogy ilyen forráshoz juthat - közölte a K&H magyarországi mikro, kis- és középvállalkozások (kkv) bizalmi indexe első negyedévi eredménye alapján.
KKV Megnyitják a pénzcsapot a magyar cégeknek: milliárdokat érő bejelentést tett egy bank
Privátbankár.hu | 2023. május 10. 17:14
Jelentős beruházási hitelkeretről állapodott meg az UniCredit.
KKV Jó szakemberből gyenge vállalkozó lesz? – interjú
Natív tartalom | 2023. április 4. 12:02
Egerszegi Krisztián Jövőkép című könyvének megjelenése kapcsán készült interjúnk második részében beszélgetünk a vállalkozók 90 százalékáról, a magukat halálra hajszoló emberekről, és arról is, mit tanácsol a bölcs varázsló a gonosz sárkány legyőzéséhez.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG