Oroszország keddtől megtiltotta Ukrajnából a zöldség-, gyümölcs- és halkonzervek importját. Kijev szerint politikai döntés született. A hivatalosan az orosz fogyasztóvédelmi hatóság által hozott döntés indoklása szerint hét ukrán cég által gyártott konzervet ellenőriztek és minden esetben hamisan tüntették fel a csomagoláson a termék összetevőit.
Valahogy mindig találnak valami bibit
Oroszország azt fontolgatja, hogy megtiltja a gyümölcsimportot számos európai uniós országból, ami elsősorban Lengyelországot, Moldovát és Hollandiát érinti. Ezt azzal indokolták, hogy néhány EU-s országokból érkező gyümölcs keleti gyümölcsmollyal fertőződött. |
Ennek alapján elrendelték valamennyi ukrán zöldség-, gyümölcs- és halkonzerv importjának a leállítását keddtől. Oroszország a múlt héten döntött arról, hogy hétfőtől megtiltja a tej és a tejtermékek behozatalát Ukrajnából, amely viszont a sertésimportot állította le a szomszédos országból.
Először az ukrán hatóságok jelentették be csütörtökön, hogy leállítják az orosz sertéshúsimportot, mert Brjanszk és Orenburg városokban, valamint a kurszki körzetben afrikai sertéspestis fordult elő. Emiatt az ukrán hatóságok azonnali hatállyal megtiltották az élősertés és feldolgozott termékeik importját Oroszországból.
(Fotó: 123rf.com) |
Másnap Oroszország bejelentette, hogy megtiltja július 28-ától az ukrán tej és tejtermékek importját, mert azok ismeretlen eredetű pálmaolajat tartalmaznak, ami veszélyt jelenthet a fogyasztóra. Oroszország már korábban megtiltotta az ukrán burgonya importját, valamint a sertéshúsét, szintén afrikai sertéspestisre hivatkozva. Oroszország ezen felül korlátozza a Petro Porosenko ukrán államfő tulajdonában álló Roshen édesipari cég termékeinek a behozatalát.
Nem egyenlőek az erőviszonyok
Oroszország idén eddig 495 millió dollár értékben importált ukrán mezőgazdasági termékeket, ebből 106,3 millió dollárért tejtermékeket. Eközben az ukrán gazdaság erősen zsugorodik, az orosz GDP pedig alig-alig növekszik, amint arról nemrég beszámoltunk. Nyilván az új és új szankciók csak újabb és újabb gazdasági károkat okoznak a két, egymáshoz sok szálon kapcsolódó országnak, amelyek közül azonban Oroszország gazdasága többszöröse Ukrajnáénak. (De töredéke az EU-nak.)
A több hónapja zajló harcok következtében Kelet-Ukrajna gazdasága kezd teljesen szétesni. A szakadárok épp a napokban robbantottak fel egy szénbányát a térségben, a gyárak alig termelnek, az erőművek sem igazán működnek – írja a Hvg.hu. Sok munkás elmenekült a harcok elől. Ugyanakkor óriási összegekre lenne szükség a gyárak, bányák, erőművek modernizálására, ami csak EU-segítséggel és béke esetén képzelhető el.
Durva mínuszban az orosz tőzsde Komoly mínuszban álltak a moszkvai értéktőzsdék hétfő délután arra a bejelentésre, hogy több mint 50 milliárd dollárt ítélt meg három felperesnek az orosz állammal szemben a hágai székhelyű Állandó Választottbíróság a Jukosz (Yukos) olajvállalat kisajátítása miatt. Közép-európai idő szerint 15 órakor a dollárban jegyzett részvények kereskedését tükröző RTS-index 3,02 százalék, a likvidebb rubelkereskedésű MICEX-tőzsdemutató 2,11 százalék gyengülést jelzett - írta az MTI. Ugyanekkor a rubel 0,7 százalékkal 35,37-re gyengült a dollárhoz, és ugyanilyen mértékben 47,53-ra az euróhoz képest. A kiszabott 50 milliárd dolláros, átszámítva 11 477,55 milliárd forintnak megfelelő kártérítés Oroszország hazai össztermékének (GDP) 2,5 százaléka. A múlt héten az is szóba került, hogy az EU egyes tervek szerint megtiltaná az orosz részvények, kötvények vásárlását, kivéve az államkötvényeket. Ez is okozhatott részvényárfolyam-esést. A szankciókról várhatóan kedden döntenek. |