A hágai állandó döntőbíróság a Jukosz orosz olajkonszern volt tulajdonosai egy csoportjának 50 milliárd dolláros (mintegy 37 milliárd eurós) kártérítést ítélt meg – írják német lapok. Az egykori részvényesek 103 milliárd dollárra perelték a moszkvai kormányzatot, mivel állításuk szerint komoly károk érték őket a konszern feldarabolása miatt.
A döntésnek nyilván a Nyugat-Európa és Oroszország között kiéleződött feszültség miatt további különös jelentősége van. De ez még nem jelenti az ügy lezárultát, Oroszország minden jogi lehetőséget meg fog ragadni igaza védelmében – mondta Szergej Lavrov külügyminiszter hétfőn Moszkvában.
A Kreml (Fotó: Wikimedia Commons) |
A per során a Group Menatep Limited (GML) nevű társaság, amely a Jukosz 51 százalékos tulajdonosa volt, azzal vádolta az államot, hogy mesterségesen kreált adókövetelések segítségével tudatosan verte szét a Jukoszt. A Jukoszt egykor az a Mihail Hodorkovszkij irányította, akit azután börtönbe zártak és csak nemrég szabadult.
A konszern darabjait később aukciókon éveken keresztül értékesítették, de a legjobb darabok a Rosznyefty-hez kerültek, amelyet Putyin hű követője, Igor Szecsin irányított – írja a Handelsblatt.com. A már amúgy is gazdasági szankciók által sújtott és lassuló gazdaságú Oroszországnak komoly érvágást jelentene 50 milliárd dollár kifizetése. Ez az összeg megegyezik azzal, amit az – igen drágának számító – Szocsi téli olimpiára fizettek ki, illetve az ország devizatartalékainak tíz százaléka.
A per 2005-ben kezdődött, és majdnem tíz évig tartott. A német N-TV weboldala szerint még ha jogerős ítélet is születne, akkor is valószínűtlen, hogy az oroszok szó nélkül fizetnének. Sokkal valószínűbb, hogy évekig tartó pereskedés kezdődik majd a külföldön levő orosz érdekeltségek ellen, ami számos ügyvédnek ad majd hosszú időre megélhetést. (Hasonló történt a korábbi, vissza nem fizetett államadósság kapcsán az argentin érdekeltségekkel.)
Elnöki őrök a moszkvai Kremlben(Fotó: 123rf.com) |