A Magyar Államkincstár elkészítette stratégiáját, amely kapcsán Tállai András, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára elmondta, hogy a Kincstár a kormányzat számára biztosítja a pontos, megbízható működést. A Kincstár közpénzeket kezel, közpénzeket továbbít, ezért fontos, hogy minden állampolgár biztos legyen abban, hogy ezt a munkát felelősséggel végzi - mondta Tállai András. A másik kihívás, hogy a Kincstárnak folyamatosan meg kell újulnia, az ügyfelek - állampolgárok, önkormányzatok, állami intézmények - kiszolgálásában folyamatosan magas színvonalon kell teljesíteni. Ennek keretében megújult a Kincstár informatikai rendszere, amely a MÁK honlapjának új formájában köszön vissza.
Kamatok három százalékon és afelett
A Kincstár kiemelt feladata az államkötvények értékesítése, amely kapcsán a Kincstár a mai napig 2286 milliárd forint állampapírt értékesített. A Kincstár tegnap jelentette be, hogy 3 százalékról 4 százalékra emeli a Prémium Magyar Államkötvény kamatprémiumát és a jövő héttől a rövidebb futamidejű állampapírok hozamszintje is emelkedik 25-50 bázisponttal - jelentette be Tállai András.
Így a jövő héttől 3 százalék lesz az egy éves futamidejű Kamatozó Kincstárjegy és a Kincstári Takarékjegy Plusz kamata. A jövő héttől 2,75 százalék lesz az egyéves Kincstári Takarékjegy és Féléves Kincstárjegy kamata, míg a kétéves Kincstári Takarékjegyet 3,25 százalékos éves kamattal lehet majd megvásárolni.
23 új helyet nyitottak a lakosságnak
Dancsó József, a Magyar Államkincstár elnöke elmondta, tavaly 23 helyen nyitott a MÁK értékesítési pontot az országban, ezzel 54 helyen érhető el a Kincstár az országban és érhetőek el a Kincstár által forgalmazott értékpapírok. Jelenleg 150 ezer értékpapír-számlával bíró ügyféllel áll kapcsolatban a Kincstár és közel 721 milliárd forintnyi állampapírt kezel. A Prémium Magyar Államkötvényben (PEMÁK) van a legjelentősebb állomány, de gyorsan növekszik a Bónusz Államkötvény Állomány is.
A stratégia komoly kihívásokat fogalmaz meg a MÁK értékpapír-kibocsátásával kapcsolatban. Az értékesítési folyamat növelését a bejelentett hozamemelkedés bizonyosan segíteni fogja - mondta Dancsó József. A célszámokat a finanszírozási terv keretében az Államadósság-Kezelő Központ határozza meg, a MÁK ehhez kell, hogy alkalmazkodjon - hangsúlyozta a MÁK.
Nőhet a Babakötvény prémiuma is
Külön fontosnak tartotta kiemelni az elnök a Babakötvényt. Jelenleg mintegy 66 ezer Start-számlát kezelnek, ebből 49 ezret a rendszer 2013. december átalakítása óta nyitottak. Összességében több mint tízmilliárd forintos állományt kezelnek a Babakötvényeseknek az infláció felett három százalékos hozamot biztosítva.
Ugyanakkor az állami támogatásnak köszönhetően szépen nő a szülők, illetve a helyi önkormányzatok számlákra történő plusz befizetése is. A kincstár sürgeti, hogy végre legyen meg a szabályozás a Babakötvény lejárati felhasználhatóságáról és döntés születhet arról is, hogy a mostani hozamemelkedéshez igazítsák a Babakötvény kamatprémiumát is.
Letelepedési államkötvények és költségek
Dancsó József szerint a Miniszterelnökség irányításával napirenden van a MÁK feladatrendszerének átalakítása. Ennek keretében már eldöntött tény, hogy a családtámogatási rendszer belátható időn belül elkerül a Kincstártól. A MÁK a Területfejlesztési Operatív Program közreműködő szervezete lesz - ezzel tehát bővül a Kincstár feladata.
A tájékoztatón kérdésre válaszolva Tállai András a Letelepedési Államkötvénnyel kapcsán hangsúlyozta, hogy ezek az állampapírok csak a lejáratkor jelentenek költséget az államnak. (Persze a diszkont áron történő értékesítés kissé mást jelent.) A forgalmazó cégek saját maguk határozzák meg költségeiket, de ezek a költségek nem az államnál, hanem a kötvényeket jegyzőknél jelentkeznek. A kötvényt jegyzők döntése, hogy ilyen költségstruktúra mellett is hajlandóak-e kötvényt jegyezni. Tállai szerint a forgalmazás saját kézbe vétele jóval komolyabb költségeket jelentene az államnak.