Féltek
A piacok gyakran megijednek, ha valami szokatlan, nagy volumenű eladásnak csak a gondolata felmerül egy komolyabb instrumentumban. Közismert, hogy Kína korábban, a hatalmas kereskedelmi többletek folytán szerzett gigantikus dollármennyiségből amerikai állampapírt vett, szinte ő lett az amerikai állam fő finanszírozója. Ezért féltek sokan attól, hogy ha elkezdi kiszórni, összeomlik a világ. A papírok ára esne, hozamuk az égbe emelkedne, így megdrágulna az amerikai finanszírozás, mindeközben a dollár is összeomlana.
Idén nyáron Kína jelentős készpénz igénnyel szembesült azt követően, hogy heves tőkeáramlás indult meg az országból (és sok más fejlődő piacról is), a tőzsdei lufi pedig kidurrant, és az állam tartalékainak bevetésével próbálta megállítani a zuhanást. Ehhez hozzá kellett nyúlni az amerikai állampapír állományhoz, és egy szép tételt kiszórni belőle.
Meg sem kottyant
Nos, ez megtörtént, és a kötvénypiac szinte észre sem vette, mondhatni meg sem kottyant neki. Úgy tűnik ezek alapján, hogy az amerikai állampapírok piaca a leglikvidebb és a legstabilabb a világon. Kétségkívül ebben szerepet játszik az is, hogy a kamatkörnyezet világszerte igen alacsony, ugyanakkor a hosszabb lejáratú amerikai kötvények hozama magasabb, mint pl. európai társaiké, ugyanakkor abszolút biztonságosnak tekintik, így erős kereslet van irántuk.
Emellett a 2008-as válság óta szigorodtak az amerikai bankokkal, biztosítókkal szembeni tőke, és tartalékolási követelmények, ugyanakkor az amerikai állampapírok tökéletesen megfelelnek a Tier 1-es követelményeknek, így a pénzintézetek előszeretettel képzik benne hatalmas tartalékaikat.
10 éves amerikai államkötvény hozama, 3 év |
A piac tehát erős, a kereslet masszív, felszívja az esetlegesen eladandó további kínai, vagy más fejlődő piaci eladásokat is. Mindezt úgy, hogy nem túl rég zajlott le a FED kötvényvásárlási programja, vagyis kiesett egy folyamatos, erős keresleti elem, melynek az volt a célja, hogy a hosszabb hozamokat alacsonyan tartsa, és a gazdaságot szimulálja.
A menekülőpapír
Sok elemző attól is félt, hogy ha sok amerikai kötvény zúdul a piacra, akkor nehezebben bocsátanak ki új papírokat, nehezebb megújítani a lejáró adósságot, nő az amerikai költségvetési hiány. Ezzel szemben a hiány 2009 óta megfeleződött és kevéssel 3 százalék alatt van, ami az eurózónában is egy jó érték lenne. Vagyis nem az történt, hogy a világ fuldoklik az amerikai adósságban, hanem szinte hiány van belőle.
Az amerikai kötvénypiac, akárcsak a gazdaság, stabil. Ha lesz is a piacon bármiféle összeomlás, biztos nem a kötvénypiacról fog kiindulni. A részvénypiacok sokkal kevésbé stabilak, ott sokkal könnyebben bekövetkezhet egy nagy eladási hullám. Ugyanígy, más, sérülékenyebb gazdaság is okozhat felfordulást, ahogy ezt a kínai részvénypiacon láthattuk. Ha lesz is ilyen, sokkal valószínűbb, hogy az amerikai kötvények a végső menedék szerepét töltik be, semmint hogy szabadulnának tőlük.