Csütörtök reggel a japán központi bank még az előzetes várakozásoknál is jelentősen nagyobb monetáris lazítást jelentett be. A sokat dokumentált, évtizedek óta tartó japán növekedési és deflációs probléma tartós megoldásának céljából a tervek szerint a 2 százalékos inflációs cél eléréséig igen erőteljes monetáris expanzióba kezd a bank, az által teremtett jegybankpénz (monetáris bázis) volumene megduplázódna a tervek szerint. Ez évente mintegy 60-70 billió jen (mintegy 700 milliárd dollár) friss pénz teremtését jelenti, amely összeg egészen elképesztő - írja friss elemzésében Móró Tamás, a Concorde Értékpapír vezető stratégája.
A jen hamarosan tesztelheti a 100-as szintet a dollárral szemben - kedd reggeli devizakörkép >> |
A hírre, amely lényegében nem más, mint egy masszív pénznyomtatás, logikusan gyengült a jen árfolyama, jelenleg 2009 óta nem látott mélyponton tartózkodva 98 felett van a dollárral szemben, szárnyalni kezdtek a részvények, ezen belül is kiemelkedő volt az ingatlanszektor teljesítménye és erősödtek a japán kötvények is.
USD/JPY Friss árfolyamok >> |
Beleremeg az egész világ
Móró Tamás |
De a hatások nem álltak meg itt. Több európai kötvénypiacon igen heves mozgást hozott a csütörtöki nap, kifejezetten látványos például a francia tízéves állampapírhozam alakulása, amely egyébként új abszolút mélypontra csökkent.
Hírek szerint igen jelentős ázsiai vevők jelentek meg több európai kötvénypiacon a magasabb hozamot keresve, egyben a várhatóan tartósan gyenge jen miatti diverzifikációs szándék által vezérelve - írja Móró Tamás.
A Bank of Japan lépése után egyértelmű a jen jelentős és tartós gyengítésének szándéka, másrészt pedig a japán kötvények hozama már most is olyan alacsony, hogy azokkal "statisztikailag kimutatható" hozamot nehéz elérni. A racionális befektetői döntés - a hazai reáleszközök, részvények, ingatlan vásárlása mellett - egyértelműen a nemzetközi diverzifikáció. Korábban is volt erre már példa, de fontos hangsúlyozni, hogy a mostani japán lépés bármely korábbinál sokkal nagyobb jelentőségű - emiatt a japán megtakarítók oldaláról is más nagyságrendű lehet az erre adott válasz.
Mit lépnek a japán háztartások?
A japán háztartások majdnem 9 billió dollárnyi megtakarítással rendelkeztek tavaly év végén - ez jóval több, mint a sokkal nagyobb lélekszámú USA 7,7 billió dolláros hasonló adata. Tavaly év végével mindössze 6,8 százalékot tartottak ebből részvényekben, a kötvények aránya - valószínűleg az alacsony hozamok miatt is - elenyésző, mindössze 2,1% és a befektetési alapok sem voltak túl népszerűek a maguk 4 százalékos súlyával.
Emellett még mintegy 5 billió dollárnyi japán intézményi megtakarítás is próbál hozamot keresni, óriási összegekről van tehát szó.
A pénz Magyarországig is elér
A magyar 8 éves dollárkötvény (REPHUN 2021) hozama, forrás: Bloomberg |
Nem kell minden bokorban japánt látni?Ahogy egy hete mindent Ciprussal magyaráztak, most divat lett mindent a jennel - írja friss posztjában Vakmajom. Az Alapblogon is olvasható írásában a befektetési szakember azt írja: aligha 2 nap alatt döntenek a nyilván nehézkes japán intézmények a befektetések "költöztetéséről", szóval könnyen lehet, hogy a különböző eszközök vevői nem is japánok, hanem azok, akik megelőlegezik, hogy majd a japánok venni fognak. |
Látványos volt a hozamcsökkenés a hazai devizakötvények esetében is, melyet külön érdekessé tesz két tényező: egyrészt a Bank of Japan lépésével teljesen szinkronban érkezett az MNB növekedési csomagja, másrészt néhány nappal ezelőttig egyértelműen a heves eladói nyomás dominált a kötvénypiacon, a magyar kötvények egyébként is túladottá váltak. Emiatt nehéz kiszűrni, hogy a forint erősödéséből és a hozamcsökkenésből mekkora rész köszönhető a "Matolcsy-shortok" zárásának és mekkora a japán monetáris stimulusnak - olvasható a Concorde-elemzésben.
De szinte bizonyos, hogy a külső hatások jelentősége legalább olyan nagy, mint a vártnál jóval visszafogottabb és átgondoltabb belföldi lépéseké. Ezt alátámasztja, hogy a "tiszta" hazai országkockázat egyik mérőszáma, a PLNHUF keresztárfolyam az elmúlt 3 napban csak minimálisan csökkent, a forint csak kis mértékben erősödött a zlotyval szemben, azaz úgy tűnik, nem kifejezetten csak a magyar eszközökbe szerettek bele.
Nem kizárt, hogy a japán befektetők direkt vételekkel is megjelennek a magyar kötvények piacán, de áttételes hatásokról is beszélhetünk: ha pl. a lengyel kötvényhozamok esnek, a kitáguló magyar hozamfelár hozzánk is hozhat befektetőket - nem is feltétlenül japánokat. Mindenesetre a magyar államadósság finanszírozásában Kuroda jegybankelnök úgy tűnik - akaratán kívül - elévülhetetlen érdemeket fog szerezni - írja Móró Tamás.