Múlik a szerelem a dán korona iránt, pont ezt akarta a jegybank
A 10 éves dán állampapírok hozama tavaly november 23. óta volt folyamatosan a hasonló futamidejű német kötvények hozama alatt. A legnagyobb hozamkülönbséget december elsején mérték, amikor a 10 éves német hozam 23 bázisponttal volt a dán fölött. A különbség azóta csökken, az elmúlt négy kereskedési napban már Dániát volt drágább finanszírozni 10 éves időtávon. Ilyen hosszú ideig utoljára 2007-ben voltak negatívban a német hozamok a dánhoz képest- írja a Bloomberg.
Dánia nem tagja az euróövezetnek, de jelentősen függ az eurózóna kereskedelmétől. Az elmúlt hónapokban a skandináv devizák többsége jelentősen erősödött, főleg miután a svájci központi bank harcot indított a devizája gyengítése érdekében. E lépés miatt a befektetők újabb biztonságos útvonalat kerestek maguknak, egyebek mellett ez szólt például a dán korona erősödése mellett.
A dán központi banknak már egy ideje fokozódó problémát jelentett a devizája erősödése, ami automatikusan visszafogja a kivitelt. A jegybank múlt hónapban rekord alacsony szintre, 0,7 százalékra csökkentette az irányadó kamatszintet és korona eladással is próbálta fékezni a deviza tovább felértékelődését. Január 3-án a dán jegybank 17,8 milliárd korona (több mint 3 milliárd euró) értékben vásárolt különböző devizákat a bankközi piacon, hogy így gyengítse az árfolyamot. Utoljára 2010 májusában kényszerült ekkora mértékű beavatkozásra.
Nem hagyja érintetlenül a válság a skandináv államokat sem
A dán gazdaság nagyon jól áll és hasonlóan jó mutatókkal rendelkezik a másik két nagy skandináv állam, Norvégia és Svédország is. A dán államadósság az előrejelzések szerint idén nem éri majd el a 45 százalékot sem, ami fantasztikus teljesítmény az eurózónában várt, átlag 90,4 százalékhoz képest. (Európai Bizottság november 4-i előrejelzése.) Hasonlóan jó mutatókkal rendelkezik a szintén eurózónán kívüli Svédország és Norvégia is. A 10 éves norvég kötvények 55 bázisponttal vannak a német Bund fölött, de ez a különbség január 16-án mindössze 5 bázispontra szűkült. A 10 éves svéd kötvényhozamok ma 8 bázisponttal vannak a Bund alatt, míg tavaly novemberben még 64 bázisponttal haladták meg azt.
Dániában egyre nagyobb gondot jelent az ingatlanpiaci és a pénzügyi válság kettős jelenléte, ez várhatóan tovább gyengíti majd a koronát, ami elsősorban a piaci félelmekre reagálva erősödött az elmúlt hónapokban és nem a fundamentumok miatt. Az országban az OECD előrejelzése szerint idén 0,6 százalékos lesz mindössze a GDP növekedése, a tavalyi 1 százalék után. A gond a mostani koronagyengüléssel főleg az, hogy az euróövezet várható lassulása miatt csökken a kereslet, így a gyengülő deviza ellenére csökkenni fog a dán export is.