Töretlen népszerűségnek örvend az MNB Növekedési Kötvényprogramja (NKP), erre utal, hogy a most bejelentett lépéssel a KÉSZ is csatlakozik ehhez. Előzőleg az ingatlan és építőipari szektor más nagyobb vállalatai is megtették ezt. A kecskeméti székhelyű KÉSZ 20 milliárd forintos friss tőkét szeretne bevonni, a pénzt új beruházásokra és kapacitás bővítésére fordítja. A csoport erős pozíciókat épített ki az építőiparban, az ezzel összefüggő szolgáltatásokban és méretes ingatlan projektjei is vannak.
A tranzakcióhoz szükség volt a vállalat és a kibocsátandó, 10 éves futaidejű kötvények minősítésére is, ennek eredményét a napokban kapta meg a KÉSZ Csoport. Az Euler Hermes Rating GmbH (tulajdonosváltását követően Scope Hamburg GmbH) BB kategóriába sorolta a KÉSZ Holding Zrt.-t, mint vállalatot, valamint a kötvényeket is. Ezzel az építőipar legjobb vállalati minősítését mondhatja magáénak a KÉSZ Csoport. A független hitel- és kockázatminősítő pozitívumként emelte ki az erős pénzügyi hátteret, a masszív tőkestruktúrát, valamint azt, hogy stabil piaci és pénzügyi kilátásokkal rendelkezik a vállalatcsoport.
„A kötvénykibocsátásból befolyó friss tőkét a vállalat fő üzleti tevékenységhez kapcsolódó kapacitások bővítésre és a hatékonyság növelésére, az eddig is diverzifikált tevékenységi portfólió további bel- és külföldi szélesítésére, valamint modernizálására, digitalizációs és technológiai fejlesztésekre fordítja.” - mondta Vida Tamás, a KÉSZ Csoport vezérigazgatója.
A KÉSZ Csoport 2020-as konszolidált árbevétele várhatóan meghaladja a 125 milliárd forintot, ami a világjárvány okozta válság évében is közel 30 százalékos növekedést jelent 2019 konszolidált árbevételéhez képest.
A jegybank 2019-ben indította el az NKP-t, idén az év elején a nagy érdeklődés miatt 750 -ről 1150 milliárd forintra emelte a keretösszeget, amiből a nem pénzügyi vállalatok által kibocsátott, jó, minimum B+ minősítéssel rendelkező kötvényeket vásárol. Néhány hete a Monetáris Tanács a kötvények maximális futamidejét 20 évről 30 évre emelte, 50 milliárd forintról 70 milliárd forintra növelte a jegybank maximális kitettségét egy kibocsátó vállalattal szemben.
Idén február végéig az NKP-ban 48 vállalat 55 kötvénysorozatának kibocsátására került sor, a vállalatok 910 milliárd forint forrás bevonását hajtották végre. A hazai nem pénzügyi vállalatok kötvénypiaca 2020 végén megközelítette az 1530 milliárd forintot, vagyis a kötvényprogram indulása előtti piaci méret három és félszeresét.
Az MNB egy tavaly decemberi elemzésében figyelemre méltónak nevezte, hogy a bevont források több mint negyede feldolgozóipari vállalatokhoz került, de jelentős volt ezek mellett az ingatlanügyletekkel és a vagyonkezelési (holding) tevékenységgel foglalkozó, valamint az építőipari vállalatok aránya is.
Mivel a kötvénykibocsátáson keresztül történő forrásbevonás mind a felhasználási cél, mind a kibocsátás paraméterei tekintetében a bankhiteleknél jóval rugalmasabb, így alkalmas olyan forrásigények kielégítésére, melyek nem feltétlenül kötődnek szorosan a vállalat főtevékenységéhez, például felvásárlások, új üzletág-fejlesztések - írták. Utóbbira jó példa, hogy több magyar ingatlanos nagyvállalat külföldi cégek megszerzésére is fordította a befolyó pénz egy részét.
Az egyik legnagyobb ilyen lépés a Cordiáé volt. A legtöbb lakást építő magyar családi vállalkozás tavaly ősszel megvette a brit Blackswan fejlesztő céget, előzőleg pedig a varsói tőzsdén jegyzett Polnord SA lengyel lakóingatlanfejlesztő vállalat közel 93 százalékát, valamint a német bérlakás- és városrehabilitációs piacon aktív Argo Poperties NV holland társaság 20 százalékát. Mindegyik tranzakcióhoz részben az NKP-ból kapott pénzt használták. A szektor másik nagy ágyúja, a WING több mint 54 milliárd forint értékben bocsátott ki kötvényt, ez a cég is felvásárlásokra és új projektekre költi a befolyt hatalmas összeget.
Az ingatlanos és építőipari cégeken kívül egyes informatikai nagyvállalatok is bekapcsolódtak. Egy friss tranzakciót a NER-közeli 4iG is tartott. Összesen 15,45 milliárd forint forrást vont be, melyet az előzetes bejelentésének megfelelően a tervezett hazai és régiós akvizíciós tevékenységére kíván fordítani. A vállalat februárban teljesítette a feltételeket, a vizsgálatot végző Scope Ratings az informatikai céget BB-/stabil, a társaság adósságkitettségét pedig BB- kategóriába sorolta.
A kötvénykibocsátás és a Növekedési Kötvényprogramban való részvétel leginkább az érett szakaszban lévő nagyvállalatok számára jelentett lehetőséget a finanszírozás diverzifikálására. A 2020 október végéig megtörtént kibocsátások során a bevont források legnagyobb hányada a 100 milliárd forintot meghaladó mérlegfőösszegű vállalatokhoz kapcsolódik, de jelentős arányt képviselnek a 30 milliárdnál kisebb mérlegfőösszegű kibocsátók is. Az azóta megtörtént tranzakciókról még nincs ilyen részletes kimutatás.