Többet adtak el egy hónap alatt, mint az egész első negyedévben
Az egyenként 50 ezer euró névértékű letelepedési kötvényből áprilisban 714 darabot értékesített az Államadósság Kezelő Központ - ez azt jelenti, hogy alaposan megugrott a kereslet, hiszent 2016 első három hónapjában összesen csak 528-at adtak el – írja a Világgazdaság az ÁKK adatai alapján.
A lap szerint az adósságkezelő a 2013 óta működő programban csak tavaly decemberben adott el az áprilisinál többet egy hónap alatt, míg szeptemberben hajszálra ugyanennyit.
A magyarországi letelepedési engedélyhez a korábbi 250 ezer euró helyett 2015. január 1-jétől már legalább 300 ezer euró értékben kell jegyezni a kötvényekből. Ez alapján a lap úgy számol, 119-en válthatták meg befektetéssel áprilisban a magyar letelepedést.
Miért vetették rá magukat a letelepedési kötvényre?
A lap szerint a forgalom megugrására magyarázat lehet, hogy a közelmúltban több kormánytag, Lázár János és Varga Mihály is beszélt arról, ideje áttekinteni azt a gyakorlatot, a magyar állam a piacinál két és félszer magasabb hozamot fizet a letelepedési kötvények után. Ez pedig érzékenyen érintené a közvetítőket, akik felpörgethették emiatt az értékesítést.
Szépen kaszálnak a forgalmazó cégek
A kötvényekért a letelepedni szándékozók által kifizetett 62,1 millió euróból 56,1 millió, azaz közel 17,7 milliárd forint folyik be a költségvetésbe, a többi (közel 2 milliárd forint) a kötvényekre vevőket kereső négy társaságot illeti meg.
Az ő hasznukat növeli még az a 45 ezer eurós kezelési költség is, amelyet fejenként kérnek el a kötvényt vásároló külföldiektől, akiknek mintegy 85 százaléka kínai, 7 százaléka pedig orosz. Ez újabb 5,3 millió eurót (1,6 milliárd forintot) jelenthet a forgalmazóknak áprilisra a 119 ügyféllel számolva