Robert Michele, az 1,7 ezer milliárd dollár értékű befektetést kezelő cég kötvényekkel, devizával és nyersanyagokkal foglalkozó részlegének vezetője a Handelsblatt című német üzleti lapban szerdán megjelent interjúban egyebek között kifejtette, hogy az euróövezetben mindazoknak a befektetőknek, akiket frusztrál az alacsony kamatszint, érdemes körülnézniük máshol. Az EU perifériáján pedig várhatóan a jövőben is jó nyereséget lehet elérni állampapírokkal, ugyanakkor Görögországot, Ukrajnát és Oroszországot érdemes elkerülni.
Arra a kérdésre, hogy van-e valamilyen különleges befektetési ötlete, azt mondta, hogy nagyon érdekesnek tartja a forintalapú magyar államkötvényeket. Kifejtette, hogy a tízéves futamidejű kötvény hozama 2,9 százalék, és az Európai Központi Bank kötvényvásárlási programja révén is további növekedésre lehet számítani, miközben a forint árfolyama várhatóan stabil marad.
A magyar hozamok nem csak abszolút értékben és a német Bundokhoz képest vannak történelmi szinten, hanem második legfontosabb referencia-piacukhoz, a lengyel államkötvényekhez viszonyítva is – írja a Total Return blog. Duronelly Péter, az Aegon Alapkezelő senior elemzője szerint a magyar tíz éves hozamfelár ugyanis egy hároméves kompresszió után 400 bázispontról 80-ra szűkült a lengyel tíz éveshez képest, arra a szintre, ami az elmúlt majdnem 12 évben mindig megfogta a magyar kötvénypiacot.
Arra a kérdésre, hogy merre mozdulnak innét a magyar hozamok, nincs egyértelmű válasz. Az elemző mindkét országban az alapkamat további csökkentésének ad nagyobb esélyt, Magyarországon pedig a hozamgörbében is vannak még tartalékok. (Az alapkamat felett nagyobb hozamfelárat tartalmaznak a hosszabb kötvények hozamai.) Így inkább azt lehet kiolvasni az írásból, hogy a magyar hozamok tovább csökkenhetnek a lengyelekhez képest.