Tegnap járt le az utolsó olyan kéthetes betétsorozat, amelyből még vehettek a külföldi szereplők is. A legfrissebb adatok alapján összesen 338 milliárd forint áramlott ki a jegybank által kivezetett kéthetes eszközökből az előzetesen becsült 600-800 milliárdhoz képest - emlékeztet a Napi Gazdaság.
Az MNB április 24-én jelentette be, hogy augusztustól az addigi kéthetes kötvény betétté alakul és a nem rezidens szereplőket kizárják a piacról. A jegybank célja az volt, hogy csökkentse Magyarország sérülékenységét, ugyanis a több mint 5000 milliárd forintos állomány jelentős kockázati tényezőt jelentett, hiszen a külföldi szereplők bármikor dönthettek úgy, hogy kivonják a pénzüket az eszközből. Emellett szerették volna elérni, hogy a felszabaduló pénz állampapírokba menjen és ezzel a magyar adósságot finanszírozza.
A bejelentés után Nagy Márton, az MNB igazgatója úgy nyilatkozott, hogy 600-800 milliárd forintnyi összeg mehet ki a kéthetes kötvényekből, és ennek egy része jelenhet meg állampapírban.
Szerdán járt le az utolsó olyan kéthetes betétsorozat, amelyből még vehettek a külföldiek is július 30-án, ezért most érdemes megvonni az intézkedés mérlegét. Az utolsó lejáratkor látszott némi csökkenés, 138,3 milliárd forinttal kevesebbet helyeztek el az új sorozatban, mint amennyi a lejárat volt. Az intézkedés teljes szaldója azonban nem ilyen pozitív. A jegybank bejelentése előtt április 23-án 5315,1 milliárd forint volt az MNB kéthetes eszközében, ez mostanra 4977,1 milliárd forintra csökkent. Vagyis összesen 338 milliárd forinttal esett vissza az állomány az előzetesen várt 600-800 milliárddal szemben.
A kéthetes eszköz átalakítása az MNB mérlegszerkezeti döntésének egyik eleme volt, ettől önmagában nem változik a forintlikviditás, csak akkor, ha a jegybank párhuzamosan a devizatartalékot is csökkenti - mondta a Napi Gazdaságnak Forián-Szabó Gergely, a Pioneer Alapkezelő befektetési igazgatója. Vagyis a szakember szerint a mostani lépéstől önmagában nem csökken a rendszerben lévő likviditástöbblet, ami a kéthetes kötvényekben csapódott le, ugyanakkor korábban voltak már arra utaló nyilatkozatok, hogy az MNB szeretné csökkenteni a devizatartalékot is. Ezt vagy úgy tehetik meg, hogy lejáró devizaadósságot forintforrásból törleszt Magyarország, amit a jegybanki tartalék terhére váltanak devizára, vagy a devizahitek átváltásakor biztosíthat devizát az MNB a kereskedelmi bankoknak. Forián-Szabó Gergely szerint öt-hat milliárd euróval nyugodtan csökkenthető lenne a jelenleg 35,2 milliárd eurós devizatartalék.