Máris elvittek 12 milliárdnyit az új kötvényből
Az Államadósság Kezelő Központ Zrt. adatai szerint márciusban 89,4 milliárd forinttal növekedett a lakosságnak szánt állampapírok állománya. A Kamatozó Kincstárjegyek nettó értékesítése 70 milliárd, a Féléves Kincstárjegyeké 1,8 milliárd forint volt.
Mi a Bónusz? Nemrég újfajta állampapírokat vezettek be, amelyek sokkal kedvezőbb feltételeket biztosítanak a lakosságnak, mint az intézményeknek. A négy és hat éves papírok éves kamata az első évben 4,89, illetve 5,64 százalék. Részletek >> |
Az egy és kétéves Kincstári Takarékjegyek, továbbá a Kincstári Takarékjegy Plusz együttes mennyisége 4,5 milliárddal, míg az inflációkövető Prémium Magyar Államkötvények és a márciusban bevezetett, piaci kamatokon alapuló Bónusz Magyar Államkötvény együttes állománya 12,3 milliárd forinttal növekedett. A Babakötvény állománya 0,7 milliárd forinttal emelkedett az év harmadik hónapjában.
A Kamatozó Kincstárjegyek kiemelkedő havi állománynövekedésében szerepet játszott ugyanakkor egy technikai tényező is. Heti rendszerességgel kerül sor egy-egy új kibocsátásra, illetve az előző évben kibocsátott sorozat visszafizetésére. Március hónapban 5 sorozat értékesítése mellett csak 4 lejárat valósult meg, az 5. sorozat visszafizetése már áprilisra csúszott át. Ennek következtében 21 milliárd forinttal magasabb lett a márciusi, és azonos összegben kisebb lesz majd az áprilisi nettó értékesítés. |
Az első negyedév egyenlege: + 200 milliárd
Az idei adatokat tekintve március végére a 199,9 milliárd forintnyi lakossági állampapír-állomány növekményből a Kamatozó Kincstárjegyekre 154,5 milliárd, a Féléves Kincstárjegyekre 3,9 milliárd, a Prémium és a Bónusz Magyar Államkötvényekre 28,9 milliárd, az egy és kétéves Kincstári Takarékjegyekre és a Kincstári Takarékjegy Pluszra együttesen 10 milliárd forint jut.
A tavaly decemberben kibocsátott új Babakötvény értékesítése 2,5 milliárd forintot ért el az első három hónap során.2014. első negyedévének végére a lakosságnak szánt állampapírok teljes állománya 1888,4 milliárd forintra emelkedett. A teljes állományból a Kamatozó Kincstárjegyek 1142,6 milliárd, a Féléves Kincstárjegy 25,2 milliárd, az egy és kétéves Kincstári Takarékjegyek és a Kincstári Takarékjegy Plusz együttes mennyisége 344,8 milliárd, a Prémium és a Bónusz Magyar Államkötvények együttes állománya 371,8 milliárd forintra növekedett. A Babakötvény teljes állománya 4 milliárd forintot tett ki.