A befektetési alapok esetében az elmúlt hónapban a tőkeáramlások eredője 24 milliárdos negatívumot mutat. Az egyes kategóriákon belül tulajdonképpen a várt és megszokott képet láthatjuk: a befektetők továbbra is visszaváltják a pénzpiaci alapjaikat, ahonnan közel 28 milliárd forint áramlott ki; viszont keresik az ingatlan és kötvényalapokat. Ebben a hónapban számos tőkevédett alap szűnt meg, ahol a visszaváltások 13,3 milliárddal haladták meg az értékesítéseket.
A tőkeáramlás és a hozamok eredőjeként a BAMOSZ tagok által kezelt befektetési alapok összvagyona 10,3 milliárd forinttal, azaz 0,18 százalékkal csökkent októberben. A hónap végén a BAMOSZ tagok mindösszesen 5.666 milliárd forintot kezeltek befektetési alapokban.
A pénzpiaci alapok vagyona 2,7 százalékkal csökkent köszönhetően elsősorban a hazai pénzpiaci alapoknak. A tőkekivonás ebben az alkategóriában elérte a 10,6 milliárd forintot, de gyakorlatilag minden egyes alkategóriában a visszaváltások felülmúlták az értékesítéseket.
A kötvényalapokba 3,8 milliárdnyi tőkét invesztáltak a befektetők. A rövid futamidejű kötvényből 4 milliárdnyi tőkét vontak ki, míg a hosszú futamidejű kötvényekbe 4,8 milliárdnyi friss tőke érkezett. A szabad futamidejű kötvényekbe 3 milliárd forint tőke áramlott. A kötvényalapok összvagyona a hozamok és a tőkeáramlások eredőjeként 0,1 százalékkal lett kevesebb.
A vegyes alapokba ezúttal 1,6 milliárd forintnyi tőke áramlott az elmúlt hónapban, köszönhetően elsősorban a kiegyensúlyozott alapoknak. A hozamok némileg még javítani is tudtak az eredményen, így a vagyon ebben a hónapban 0,4 százalékkal lett több.
A részvényalapokból mindössze 0,4 milliárdnyi tőke távozott. A hozamok ezen jelentősen tudtak javítani, így összességében a részvényalapok vagyona 2,6 százalékkal lett több, mint az elmúlt hónapban. (Ne feledjük, a BUX közel 8! százalékot emelkedett októberben!)
A tőkevédett alapokból 13,3 milliárdnyi tőke távozott, ráadásul itt a hozamok sem alakultak kedvezően, így a vagyonváltozás mínusz 7,2 százalék.
Az abszolút hozamú alapokba ebben a hónapban 2,5 milliárdnyi friss tőke érkezett, amihez a hozamok még hozzá is tettek, így a vagyon nagysága 1,4 százalékkal tudott növekedni.
A származtatott alapokba 1,7 milliárd forint friss tőke érkezett, amin a hozamok még javítani is tudtak, így is a kategória vagyona összességében 5,9 százalékkal változott pozitív irányba.
Az ingatlanalapoknál ebben a hónapban is tőkebeáramlást tapasztalhattunk, amelynek nagysága 7.7 milliárd, ami a legmagasabb érték a hónapban. A hozamok ehhez még hozzá is tettek, így a kategória vagyonváltozása elérte a plusz 1,6 százalékot.
Az árupiaci alapoknál a kategória méretéhez képest jelentős tőkebeáramlást tapasztalhattunk, amely elérte a 0,5 milliárd forintot. A hozamok is kedvezően alakultak, így a kategória vagyona 5,2 százalékkal növekedett.
Az elsősorban intézményi befektetők vagyonát kezelő zártkörű alapok esetében az elmúlt hónapban gyakorlatilag nem volt tőkemozgás, de a hozamoknak köszönhetően 1,4 százalékkal gyarapodott a vagyon.